ycipk-20tko5

Mateusz Morawiecki o szczycie Rady Europejskiej: jeśli chcemy ambitnej Europy, musimy mieć na to środki

Zakończył się szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Tematem drugiego dnia obrad był między innymi przyszły budżet UE i perspektywy rozszerzenia wspólnoty o nowe kraje. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że przekonywał uczestników szczytu do tego, by nie ograniczać unijnego budżetu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki o szczycie Rady Europejskiej
Mateusz Morawiecki o szczycie Rady Europejskiej (PAP)
ycipk-20tko5

- Dzisiejsze komplikacje ws. negocjacji akcesyjnych z państwami Bałkanów Zachodnich pokazują słabość pewnych państw Europy Zachodniej, bo to działania, do których wcześniej UE się zobowiązała - stwierdził Mateusz Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami, oceniając przebieg szczytu Radu Europejskiej. - Możemy jedynie liczyć na to, że rozmowy kuluarowe i nasza dyplomacja będą w stanie pomóc podjąć decyzję przed majem przyszłego roku. Opowiadając się za bezpieczeństwem zewnętrznych granic UE, dbamy o bezpieczeństwo Europy - dodał.

Zobacz także: Premier o budżecie UE. "Zobaczymy, czy europejskość jest frazesem, czy faktem"

- Bardzo mocno zarysowaliśmy nasze europejskie ambicje w temacie budżetu. Jeśli chcemy ambitnej Europy, więcej wolnego rynku, wspólnego rynku w UE, to musimy przeznaczać na to środki - relacjonował premier. Dodał, że podczas szczytu poruszył temat dopłat dla rolników z Europy Środkowej. - Powiedziałem także o Funduszu Spójności, o tym, jak jest on ważny dla rozwoju gospodarczego całej UE - dodał.

ycipk-20tko5

Morawiecki poinformował, że zadał także Ursuli von der Leyen cztery pytania, dotyczące prac nowej Komisji Europejskie. - Zapytałem między innymi, czy w obszarze polityki klimatycznej, będziemy skupiać się jedynie na tym, jaka jest produkcja CO2 na głowę, czy również uwzględnimy ślad węglowy w konsumpcji - mówił premier.

Nocna narada PiS ws. nowego rządu. Gowin zdradza szczegóły

Szef polskiego rządu zwrócił także uwagę na "wielką lukę VAT w UE". - Pokazaliśmy w Polsce, jak można ją znacząco ograniczyć - relacjonował Morawiecki. Dodał, że luka ta szacowana jest na 150 mld euro, czyli na poziomie rocznego budżety UE.

ycipk-20tko5

Premier zwrócił także uwagę na potrzebę ograniczenia rajów podatkowych oraz poszerzenie swobody świadczenia usług w UE.

Zobacz także: Nowa umowa ws. brexitu. Konrad Szymański: "Jest szansa. Trzeba trzymać kciuki"

- Trzymamy też kciuki, żeby brytyjska Izba Gmin przegłosowała kompromisową umowę, którą udało nam się wypracować - mówił premier. - Trzeba zawsze się opowiedzieć za kompromisem. Wczorajszy dzień pokazał, że takie podejście jest właściwe i dzięki niemu wypracowaliśmy porozumienie - dodał.

Premier zapewnił, że to porozumienie jest bardzo dobre dla polskich przedsiębiorców, "chociaż byłoby lepsze gdyby Wielka Brytania nie występowała z UE". - Tą propozycją zabezpieczamy prawa naszych obywateli i przedsiębiorców i dajemy czas na wypracowanie umowy handlowej - mówił premier.

ycipk-20tko5
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-20tko5

ycipk-20tko5
ycipk-20tko5