Donald Tusk dba o polskie interesy na świecie? Wynik to przykre zaskoczenie dla Tuska
Donald Tusk powrócił na szczyt rankingu zaufania do polskich polityków. Wyprzedził Andrzeja Dudę i Mateusza Morawieckiego. My zapytaliśmy Polaków, czy ich zdaniem szef Rady Europejskiej dobrze reprezentuje interesy naszego kraju za granicą. Odpowiedź zaskoczy zwolenników Tuska.
14.11.2018 | aktual.: 14.11.2018 14:33
Większość badanych w panelu Ariadna uważa, że Donald Tusk nie dba o polskie interesy na świecie. Dobrego zdania o byłym premierze nie ma 41 proc. respondentów badania dla WP. 37 proc. uważa, że Tusk zabiega o Polskę i to, co dla niej dobre, na świecie. Aż 22 proc. badanych nie wie, co sądzić o jego działalności.
Przypomnijmy: funkcja przewodniczącego Rady Europejskiej nie obliguje Tuska do zabiegania o interesy Polski w Unii Europejskiej. Od tego jest polski rząd. Tusk jako kierujący pracami gremium składającego się z szefów państw i rządów ma za zadanie doprowadzać do uzgodnień i kompromisów w tym gronie, aby UE dochodziła do konstruktywnych decyzji. Byłoby jednak absurdem zakładać, że ktokolwiek obsadzony na tym stanowisku nie rozumiałby, że - chcąc nie chcąc - reprezentuje także swój kraj macierzysty i chociaż zakulisowo, nieformalnie, o interesy owego macierzystego kraju powinien dbać.
W tym badaniu, jak w rzadko którym, istotne dla oceny działalności Donalda Tuska było to, z którą stroną sceny politycznej identyfikował się badany. 64 proc. zdeklarowanych zwolenników PiS miała negatywną ocenę działalności politycznej Tuska. Za to aż 78 proc. zwolenników PO uważa, że były lider Platformy o polskie interesy za granicą jak najbardziej dba.
Niezbyt korzystny dla Tuska wynik przychodzi równolegle z sondażem IBRIS dla Onet.pl, w którym Tusk wysunął się na czoło rankingu zaufania do polityków. Z wynikiem 47,7 proc wyprzedził prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego, którzy zanotowali odpowiednio 45,8 i 42 proc. zaufania społecznego.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 9 –13 listopada 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI