Trwa ładowanie...

Donald Trump: NATO jest silniejsze niż jeszcze dwa dni temu

- Mieliśmy bardzo dobre spotkanie, na którym wiele osiągnęliśmy – ocenił szczyt NATO prezydent USA Donald Trump. – Wszyscy zobowiązali się do podniesienia swoich wydatków na obronność do 2 proc. PKB – dodał.

Share
Donald Trump: NATO jest silniejsze niż jeszcze dwa dni temuŹródło: PAP, fot: Christian Bruna
d21env3

- Wcześniej tylko pięć państw realizowało cel 2 proc. PKB, wydatki na obronność spadały. Teraz zostaną one podniesione do poziomów, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy – mówił na konferencji prasowej w Brukseli Donald Trump.

Ocenił też, że państwa NATO szybko dojdą do poziomu 2 proc. PKB przeznaczanych na obronność. Jego zdaniem po osiągnięciu tego celu, należałoby zwiększyć wydatki do 4 proc. PKB. I dodał, że już teraz USA tyle wydają.

Prezydent USA odniósł się do swojej groźby opuszczenia przez USA NATO. – Mógłbym to zrobić, ale nie jest to konieczne. Osiągnęliśmy bardzo wiele. Mamy doskonałego ducha współpracy wśród liderów – stwierdził. – Myślę, że NATO jest silniejsze, niż jeszcze dwa dni temu – dodał.

- USA nie były traktowane uczcie. W przeszłości Stany Zjednoczone finansowały NATO nawet w 90 proc., a inni nie wywiązywali się ze swoich zobowiązań. Byłem bardzo stanowczy podczas rozmów – mówił Donald Trump. Prezydent USA stwierdził też, że to państwa europejskiej odnosiły większe korzyści z obecności w NATO, niż USA.

Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

Donald Trump o spotkaniu z Władimirem Putinem

Donald Trump odniósł się do nadchodzącego spotkania z Władimirem Putinem. Prezydenci spotkają się 16 lipca w Helsinkach.

– Myślę, że moje spotkanie z Władimirem Putinem będzie dobre. Nie jest on moim wrogiem. Czy przyjacielem? Tego nie wiem. Na pewno jest moim konkurentem, ale mam nadzieje, że kiedyś będzie przyjacielem – stwierdził. - Nie chcę, żeby Rosja stanowiła zagrożenie dla Europy – dodał.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d21env3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21env3
d21env3
Więcej tematów