Trwa ładowanie...

Andrzej Duda broni słów Donalda Trumpa ws. obronności. "Dyskusja była rzeczywiście żarliwa"

Zdaniem Andrzeja Dudy naciski Donalda Trumpa na zwiększanie wydatków na obronność nie są bezpodstawne. Prezydent podkreślił, że Polska spełnia założenia i może liczyć na dalszą współpracę z USA przy wzmacnianiu obronności.

Andrzej Duda broni słów Donalda Trumpa ws. obronności. "Dyskusja była rzeczywiście żarliwa"Źródło: PAP, fot: Christian Bruna
d11ie47
d11ie47

- Donald Trump pokazywał dysproporcje w wydatkach ponoszonych przez USA, a wydatkach ponoszonych na cele obronności przez kraje europejskie – mówił ostrożnie Andrzej Duda. I podkreślił, że w czwartek był to temat "dominujący”.

- Wszystkie te dyskusje, te debaty, z całą pewnością potwierdzają jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uznał jednak, że "wszelkie spekulacje, że to grozi rozpadem sojuszu, jego osłabieniem" nie mają pokrycia w rzeczywistości.

- Trudno jest odepchnąć argumenty prezydenta Trumpa. USA całe lata ponosiły znacznie większe wydatki, niż pozostali członkowie NATO. My to doskonale rozumiemy, ale ciesze się, że wydatki będą zwiększane, bo to oznacza lepsze bezpieczeństwo dla Polski, wzmocnienie flanki wschodniej - uznał prezydent.

d11ie47

- Nas, Polski, ta dyskusja dotyczyła w zasadzie w niewielkim stopniu – powiedział Duda i dodał, że Trump wymienił Polskę jako państwo, które swoje zobowiązania przeznaczania 2 proc. PKB na obronność realizuje.

Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

Trump i Duda rozmawiali. O obronności

I wytłumaczył, że obliczona w raporcie suma, która jest minimalnie mniejsza od założeń, na pewno ostatecznie będzie wyższa. Prezydent Duda przyznał jednak, że dotycząca tych tematów "dyskusja była rzeczywiście żarliwa".

- Byłoby szokiem, gdyby się okazało, że w jakikolwiek sposób odstąpi od strategii wzmacniania bezpieczeństwa w tej części świata – powiedział Duda. I przypomniał o "agresji Rosji na Ukrainie” oraz "okupacji Krymu”.

Krótko opisał również niezapowiedziane spotkanie z inicjatywy Donalda Trumpa. - Rozmawialiśmy o tych kwestiach, które nas w relacjach bezpieczeństwa najbardziej dotyczą, o współpracy militarnej, o zwiększeniu obecności armii USA na terenie Polski, o kolejnych zakupach uzbrojenia z USA – wyliczył. I zapewnił, że stanowiska Donalda Trumpa ws. Nord Stream 2 jest "bardzo jednoznacznie negatywne".

Spotkanie przywódców państw NATO rozpoczęło się w Brukseli w środę i potrwa do czwartku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11ie47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ie47
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj