Trwa ładowanie...
d14n8lu

Donald Trump zagroził, że USA opuszczą NATO. Ma pretensje o zbyt małe wydatki na obronność

Prezydent USA Donald Trump podczas burzliwych rozmów na brukselskim szczycie NATO stwierdził, że USA mogą opuścić NATO. Stanie się tak, jeśli państwa członkowskie nie zaczną wydawać więcej na obronność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump chce zwiększenia wydatków na obronność do 4 proc. PKB
Donald Trump chce zwiększenia wydatków na obronność do 4 proc. PKB (PAP/EPA, Fot: GEERT VANDEN WIJNGAERT)
d14n8lu

W środę Donald Trump stanowczo podkreślił, że państwa członkowskie NATO nie dofinansowują odpowiednio obronności w swoich krajach. Jego zdaniem kraje Sojuszu powinny zwiększyć wydatki na obronność do 4 proc. PKB.

Obecne kryterium wynosi 2 proc. Spełnia je mniejszość państw. Po zakończeniu sesji roboczych pierwszego dnia szczytu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że najpierw należy osiągnąć pierwotne założenia.

d14n8lu

- Wszyscy przywódcy byli skonsternowani, ponieważ każdy myślał, co oznaczają te cztery procenty i na ile prezydent Trump był poważny, stawiając taki warunek. (...) NATO nie jest giełdą, na której można kupić bezpieczeństwo. NATO jest sojuszem suwerennych państw, zjednoczonych strategicznymi celami i wspólnymi wartościami - powiedział w środę prezydent Bułgarii.

Zobacz także: Podeszła do polityka w restauracji i powiedziała, żeby podał się do dymisji. Zrobił to kilka dni później

W trakcie szczytu Trump zaprosił na niezaplanowane wcześniej spotkanie Dudę. Prezydenci omówili m.in. współpracę wojskową.

d14n8lu

Spotkanie przywódców państw NATO rozpoczęło się w Brukseli w środę i potrwa do czwartku.

Źródło: dpa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14n8lu

Podziel się opinią

Share
d14n8lu
d14n8lu
Więcej tematów