Doktorat honorowy Uniwersytetu Rzeszowskiego dla Jana Pawła II
Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu ogłosił, że przed rokiem papież Jan Paweł II wyraził zgodę na przyjęcie doktoratu honorowego tej uczelni. W rocznicę tej decyzji dyplom przekazano metropolicie krakowskiemu arcybiskupowi Stanisławowi Dziwiszowi. Jest to pierwszy doktorat honorowy nadany przez UR.
Zrządzeniem Opatrzności pierwszy doktorat honoris causa nadał papieżowi Polakowi najstarszy uniwersytet w naszej ojczyźnie - Uniwersytet Jagielloński. Natomiast po raz ostatni ten zaszczytny tytuł przyznał najmłodszy polski uniwersytet - Uniwersytet Rzeszowski. Ojciec Święty przyjął go w lutym ubiegłego roku. Wkrótce miało się okazać, że zaczął się czas jego odchodzenia do Domu Ojca - powiedział podczas uroczystości abp Dziwisz.
Odbierając dyplom, metropolita krakowski podkreślił, że Uniwersytet Rzeszowski przyznał tytuł doktora honoris causa Ojcu Świętemu, którego całe życie było wielkim świadectwem przymierza rozumu, wiary i świętości.
W laudacji dyrektor Instytutu Historii UR, ks. prof. Stanisław Nabywaniec przypomniał, że pomysł nadania honorowego doktoratu papieżowi zrodził się w czasie odbywającej się na uniwersytecie sesji naukowej poprzedzającej beatyfikację pierwszego męczennika okresu komunizmu w Polsce ks. Władysława Findysza z Nowego Żmigrodu w Beskidzie Niskim. W lutym 2005 roku Ojciec Święty przyjął ofiarowany mu przez UR tytuł i godność doktora honoris causa - mówił prof. Nabywaniec.
Podkreślił też, że Jan Paweł II "przemawiał i nauczał z wielu katedr: uniwersyteckich - jako nauczyciel akademicki, z katedry biskupów krakowskich, z katedry św. Piotra - jako nauczyciel ludów i narodów, a wreszcie, jak to wyraził Benedykt XVI, z katedry cierpienia".
Według senatu UR, przyznanie doktoratu honorowego "jest wyrazem najwyższego szacunku i uznania" za dokonania "w dziedzinie nauki Kościoła, kultury, obrony praw człowieka, humanistycznych wartości ludzkiej egzystencji". Doktorat ten senat UR nadał na wniosek wydziału socjologiczno-historycznego.
Są doktoraty honorowe, które stanowią splendor dla obdarowanego. Są jednak i takie, które przynoszą na zawsze zaszczyt uczelni, która tę godność nadaje. Ten doktorat jest zaszczytem dla naszego uniwersytetu, a jestem przekonany, iż społeczność akademicka swą pracą i nauką potrafi udowodnić, że na ten zaszczyt zasłużyła - zaznaczył podczas obrad senatu rektor UR, prof. Włodzimierz Bonusiak.
Bezpośrednio po uroczystości w budynku rektoratu UR odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Otwarto też wystawę fotograficzną "Śladami Jana Pawła II na Podkarpaciu".
W uroczystości uczestniczyli m.in. metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy kardynał Marian Jaworski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, zwierzchnik Kościoła grecko-katolickiego w Polsce, metropolita warszawsko-przemyski abp Jan Martyniak, biskup rzeszowski Kazimierz Górny, biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. Tadeusz Płoski.
UR powstał w 2001 roku. W skład uczelni weszły Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Filia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Zamiejscowy Wydział Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie. UR kształci ponad 22 tys. studentów. Na dziewięciu wydziałach uczelni są 24 kierunki nauczania.