PolskaDoktorat honorowy Uniwersytetu Rzeszowskiego dla Jana Pawła II

Doktorat honorowy Uniwersytetu Rzeszowskiego dla Jana Pawła II

Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu ogłosił, że przed rokiem papież Jan Paweł II wyraził zgodę na przyjęcie doktoratu honorowego tej uczelni. W rocznicę tej decyzji dyplom przekazano metropolicie krakowskiemu arcybiskupowi Stanisławowi Dziwiszowi. Jest to pierwszy doktorat honorowy nadany przez UR.

Doktorat honorowy Uniwersytetu Rzeszowskiego dla Jana Pawła II
Źródło zdjęć: © AFP

Zrządzeniem Opatrzności pierwszy doktorat honoris causa nadał papieżowi Polakowi najstarszy uniwersytet w naszej ojczyźnie - Uniwersytet Jagielloński. Natomiast po raz ostatni ten zaszczytny tytuł przyznał najmłodszy polski uniwersytet - Uniwersytet Rzeszowski. Ojciec Święty przyjął go w lutym ubiegłego roku. Wkrótce miało się okazać, że zaczął się czas jego odchodzenia do Domu Ojca - powiedział podczas uroczystości abp Dziwisz.

Odbierając dyplom, metropolita krakowski podkreślił, że Uniwersytet Rzeszowski przyznał tytuł doktora honoris causa Ojcu Świętemu, którego całe życie było wielkim świadectwem przymierza rozumu, wiary i świętości.

W laudacji dyrektor Instytutu Historii UR, ks. prof. Stanisław Nabywaniec przypomniał, że pomysł nadania honorowego doktoratu papieżowi zrodził się w czasie odbywającej się na uniwersytecie sesji naukowej poprzedzającej beatyfikację pierwszego męczennika okresu komunizmu w Polsce ks. Władysława Findysza z Nowego Żmigrodu w Beskidzie Niskim. W lutym 2005 roku Ojciec Święty przyjął ofiarowany mu przez UR tytuł i godność doktora honoris causa - mówił prof. Nabywaniec.

Podkreślił też, że Jan Paweł II "przemawiał i nauczał z wielu katedr: uniwersyteckich - jako nauczyciel akademicki, z katedry biskupów krakowskich, z katedry św. Piotra - jako nauczyciel ludów i narodów, a wreszcie, jak to wyraził Benedykt XVI, z katedry cierpienia".

Według senatu UR, przyznanie doktoratu honorowego "jest wyrazem najwyższego szacunku i uznania" za dokonania "w dziedzinie nauki Kościoła, kultury, obrony praw człowieka, humanistycznych wartości ludzkiej egzystencji". Doktorat ten senat UR nadał na wniosek wydziału socjologiczno-historycznego.

Są doktoraty honorowe, które stanowią splendor dla obdarowanego. Są jednak i takie, które przynoszą na zawsze zaszczyt uczelni, która tę godność nadaje. Ten doktorat jest zaszczytem dla naszego uniwersytetu, a jestem przekonany, iż społeczność akademicka swą pracą i nauką potrafi udowodnić, że na ten zaszczyt zasłużyła - zaznaczył podczas obrad senatu rektor UR, prof. Włodzimierz Bonusiak.

Bezpośrednio po uroczystości w budynku rektoratu UR odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Otwarto też wystawę fotograficzną "Śladami Jana Pawła II na Podkarpaciu".

W uroczystości uczestniczyli m.in. metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy kardynał Marian Jaworski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, zwierzchnik Kościoła grecko-katolickiego w Polsce, metropolita warszawsko-przemyski abp Jan Martyniak, biskup rzeszowski Kazimierz Górny, biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. Tadeusz Płoski.

UR powstał w 2001 roku. W skład uczelni weszły Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Filia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Zamiejscowy Wydział Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie. UR kształci ponad 22 tys. studentów. Na dziewięciu wydziałach uczelni są 24 kierunki nauczania.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)