Dodatkowe pieniądze dla mundurowych w Święto Policji. Sejm przyjął ustawę
Nawet 2,5 tys. zł dodatku dostaną mundurowi, którzy którzy zdecydują się pozostać w służbie i nie przejdą na emeryturę. To jeden z zapisów ustawy, którą w piątek przyjął Sejm.
24.07.2020 | aktual.: 24.07.2020 17:32
Świadczenie motywacyjne będą mogli dostać zarówno policjanci, jak i funkcjonariusze innych służb mundurowych: strażacy, Straży Granicznej, Straży Więziennej czy Służby Ochrony Państwa. 2,5 tys. dodatku brutto będzie przysługiwało osobom, które przepracowały w tych służbach 28,5 roku. Funkcjonariusze z krótszym stażem, 25 lat pracy, mogą liczyć na dodatek w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Dodatkowe pieniądze dla służ mundurowych
Ale to nie wszystkie korzyści dla mundurowych, które przegłosował w piątek Sejm. Dodatkowo za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy (za wiek, staż i szkodliwe warunki służby) w policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny wyliczany na podstawie współczynnika 1/21.
Co więcej, Sejm wzmocnił ochronę prawną funkcjonariuszy, jeśli w związku z pełnioną służbą dojdzie do jakiegoś postępowania karnego. Na mocy przyjętych w piątek przepisów będą mogli oni starać się o zwrot poniesionych w związku z tym kosztów na ochronę prawną, czyli np. na adwokata. Warunek jest jeden: sprawa musi się zakończyć uniewinnieniem funkcjonariusza przez sąd.
Sejm przyjął też szereg innych przepisów dotyczących służb mundurowych. Ujednolicone zostaną zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Ponadto ustawa wprowadza szczegółowe rozwiązania dotyczące prawa pracowników tych służb do otrzymywania bezpłatnego wyżywienia albo świadczenia pieniężnego w zamian za nie.
Święto Policji. Życzenia szefa resortu
Szef MSWIA Mariusz Kamiński podziękował w piątek posłom za te rozwiązania i złożył życzenia funkcjonariuszom z okazji przydającego tego właśnie dnia Święta Policji.