Trwa ładowanie...

Do Sztokholmu zjechali nobliści. Bob Dylan wielkim nieobecnym

• Wizytą w Muzeum Nobla w Sztokholmie rozpoczęli we wtorek "tydzień noblowski" tegoroczni laureaci Nagrody Nobla
• Wielkim nieobecnym sobotniej ceremonii wręczenia medali i dyplomów będzie laureat literackiego Nobla Bob Dylan
• Nagrody Nobla są wręczane 10 grudnia w rocznicę śmierci ich fundatora

Share
Do Sztokholmu zjechali nobliści. Bob Dylan wielkim nieobecnym
Źródło: PAP/EPA, fot: Jonas Ekstromer
d107k7l

W muzealnej kawiarni laureaci Nagrody Nobla z fizyki, chemii, medycyny oraz ekonomii złożyli autografy w nietypowym miejscu, na krzesłach. Naukowcy ofiarowali także przedmioty związane ze swoim życiem. Zbiory muzeum oprócz rękopisów opracowań naukowych wzbogaciły się między innymi o holenderskie drewniaki, grę planszową go oraz podręcznik do nauki wspinaczki.

Przed naukowcami intensywny tydzień

- Nobliści mieli okazję po raz pierwszy poznać się wzajemnie, porozmawiać nie tyle o wielkich odkryciach, ale o szwedzkiej pogodzie i tremie przed uroczystością wręczenia nagrody - powiedział Gustav Kallstrand z Muzeum Nobla, który oprowadzał gości.

Przed naukowcami intensywny tydzień. Zobowiązani są do wygłoszenia odczytu, a także udziału w konferencjach prasowych. W czwartek w sztokholmskiej filharmonii odbędzie się koncert na cześć noblistów, na piątek zaplanowano seminarium Nobel Week Dialogue, poświęcone w tym roku tematowi zdrowej żywności.

d107k7l

Do Sztokholmu zgodnie ze wcześniejszą deklaracją nie przyjechał amerykański pieśniarz i poeta Bob Dylan. Artysta najpierw unikał kontaktu z przyznającą literackiego Nobla Akademią Szwedzką, a potem przekazał, że inne obowiązki sprawiają, że nie może uczestniczyć w grudniowych uroczystościach. W związku z tym w tym roku w Sztokholmie odwołano wiele imprez związanych z podjęciem laureata literackiego Nobla.

Nie wiadomo, czy Dylan przekaże Muzeum Nobla pamiątkę

Według przedstawicieli Fundacji Noblowskiej, Bob Dylan powinien wygłosić wykład w ciągu sześciu miesięcy licząc od 10 grudnia. Nie ma obowiązku osobistej wizyty w Sztokholmie. W przeszłości zdarzało się, że teksty nieobecnych, najczęściej z powodów zdrowotnych, noblistów odczytywali ich przedstawiciele. Forma wykładu może być dowolna. W grę wchodzi także np. zorganizowanie widowiska z zarejestrowaną wcześniej przemową. Akademia Szwedzka ma nadzieję, że Dylan przyjedzie do Sztokholmu wiosną w związku z koncertem.

Nie wiadomo, czy Bob Dylan przekaże Muzeum Nobla pamiątkę. - Z uwagi na pytania i zainteresowanie zwiedzających bardzo na to liczymy - oświadczył Gustav Kallstrand z Muzeum Nobla.

Fundacja Noblowska ujawniła w poniedziałek, że Bob Dylan przysłał tekst wystąpienia z podziękowaniami, który zostanie odczytany na bankiecie noblowskim w sobotę w sztokholmskim Ratuszu. Tego samego dnia na ceremonii wręczenia nagród w filharmonii wystąpi amerykańska piosenkarka Patti Smith, która w swojej twórczości artystycznej pozostawała pod wpływem barda. Zaśpiewa "A Hard Rain's A-Gonna Fall" - skomponowany przez Dylana protest song z 1962 roku.

d107k7l

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi odbędzie się w sobotę w Oslo. W stolicy Norwegii noblista spodziewany jest w piątek. Organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące: otwarcie wystawy poświęconej laureatowi oraz koncert.

Zobacz także:

d107k7l

Podziel się opinią

Share
d107k7l
d107k7l
Więcej tematów