Trwa ładowanie...
03-09-2010 08:44

"Do niedawna trudno było to sobie nawet wyobrazić"

Rosyjskie media określają jako bezprecedensowe wydarzenie udział ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w naradzie polskich ambasadorów w Warszawie. "Do niedawna trudno było nawet wyobrazić sobie coś takiego" - konstatuje rządowa "Rossijskaja Gazieta". "To kolejna oznaka rosyjsko-polskiej odwilży" - wtórują jej "Izwiestija".

"Do niedawna trudno było to sobie nawet wyobrazić"Źródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d4b369u
d4b369u

"Rossijskaja Gazieta" zauważa, że "ambasadorowie Polski spotkali się z ministrem spraw zagranicznych kraju, który jeszcze w zeszłym roku w polskiej stolicy na szczeblu prezydenckim określany był jako główny wróg". "Świeżo w pamięci mamy rozmowy o rozmieszczeniu na terytorium Polski amerykańskich rakiet. Przy czym jasne było, przeciwko komu będą wycelowane" - zaznacza dziennik.

"Rossijskaja Gazieta" wskazuje, że "stopniowo stawało się oczywiste, iż naród Polski zaczął odczuwać zmęczenie politykami, którzy przekonywali swój elektorat, że Rosja nie jest lepsza od Związku Radzieckiego".

"Najpierw na fali dojrzewających zmian w relacjach polsko-rosyjskich premierem został Donald Tusk. Nie ukrywał on, że gotów jest otworzyć nową stronicę w kontaktach z Moskwą. Później doszło do strasznej tragedii pod Smoleńskiem. Polacy nagle uświadomili sobie, że w Rosjanach nie ma niczego przebiegłego i cynicznego. Ból był wspólny" - pisze rządowy dziennik.

"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje, że "brat zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego chciał zawrócić Polaków do stanu złości wobec wschodniego sąsiada, ale mu się nie udało". "Nowym prezydentem państwa polskiego został Bronisław Komorowski, który w pełni zgadza się ze stanowiskiem Tuska w sprawie stosunków z Moskwą" - dodaje.

d4b369u

Z kolei "Wriemia Nowostiej" pisze, że Ławrow przyjechał do Polski z "niecodzienną misją". "Zwykle na narady ambasadorów Warszawa zaprasza zachodnich sojuszników. W praktyce stosunków rosyjsko-polskich stało się tak po raz pierwszy" - wyjaśnia dziennik.

"Wriemia Nowostiej" cytuje byłego szefa polskiego MSZ Adama D. Rotfelda, który wyznał, że gdy był ministrem, do głowy mu nie przychodziło, iż nadejdą czasy - i to nie odległe - gdy w naradach polskich dyplomatów wysokiego szczebla będzie uczestniczyć minister spraw zagranicznych Rosji.

Gazeta podaje, iż Ławrow przekazał stronie polskiej "ważną wiadomość", że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyjedzie z wizytą do Warszawy.

d4b369u

"Wriemia Nowostiej" zauważa też, że "w kontaktach z dziennikarzami szef rosyjskiej dyplomacji nie unikał ostrych tematów". "Polskie media martwi to, że tajne dla Polski w Rosji pozostaje wciąż 116 tomów 'akt katyńskich'. Duże zainteresowanie wywołuje sprawa rehabilitacji polskich oficerów rozstrzelanych w ZSRR wiosną 1940 roku" - wylicza dziennik.

"Wriemia Nowostiej" informuje również, że "Polacy oczekują od strony rosyjskiej większej otwartości w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia tego roku".

d4b369u

Natomiast "Kommiersant" podkreśla, że wystąpienie Ławrowa na naradzie ambasadorów na prośbę strony rosyjskiej było zamknięte dla mediów. Gazeta przekazuje, że od uczestników spotkania dowiedziała się, iż "rosyjski minister nie powiedział niczego sensacyjnego - powtórzył jedynie tezy swojego wystąpienia z 1 września w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO)".

"Tekst tego wykładu jeszcze w środę został umieszczony na stronie internetowej MSZ Rosji. W Warszawie - naturalnie - został uważnie przestudiowany przed spotkaniem z panem Ławrowem. Tym silniejsze - zapewne - było rozczarowanie polskich ambasadorów" - pisze gazeta.

Według "Kommiersanta", "w Warszawie nikt się jednak nie obraził na rosyjskiego ministra". "Tym bardziej, że relacje między Rosją i Polską są obecnie na wzlocie. Mówił o tym sam Siergiej Ławrow po rozmowach z Radosławem Sikorskim" - wskazuje dziennik.

d4b369u

"Pan Ławrow obiecał, że dochodzenie w sprawie tragedii pod Smoleńskiem będzie kontynuowane maksymalnie otwarcie; że pomoc dla polskich śledczych będzie pełna. Rosyjski minister obiecał także, iż Polsce w najbliższym czasie przekazane zostaną dodatkowe materiały dotyczące rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku" - relacjonuje "Kommiersant".

"Izwiestija" - oprócz udziału Ławrowa w naradzie polskich ambasadorów - eksponuje starania Polski o objęcie ruchem bezwizowym mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. "Warszawa nastawiona jest zdecydowanie - liczy na złamanie oporu nie tylko sąsiedniej Litwy, ale również eurobiurokratów w Brukseli. Tym bardziej, że w drugiej połowie 2011 roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej" - informuje gazeta.

"Izwiestija" przekazują także, iż Ławrow wręczył kończącemu jesienią swoją misję w Moskwie ambasadorowi Polski Jerzemu Bahrowi resortową odznakę MSZ Rosji za wkład we współpracę międzynarodową.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj