Dłuższy urlop macierzyński?
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie trzech projektów nowelizacji Kodeksu pracy: rządowego, PiS i LPR. Zakładają one m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego, a projekt LPR także wprowadzenie okresu ochronnego dla kobiet wracających do pracy po urodzeniu dziecka.
08.03.2006 | aktual.: 08.03.2006 12:58
Projekt rządowy przewiduje podniesienie wymiaru urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie - przy pierwszym dziecku wynosiłby on nie jak obecnie 16, ale 18 tygodni, przy każdym następnym - nie 18, tylko 20 tygodni. Rząd chce też zwiększyć z 26 do 28 tygodni urlop macierzyński w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
LPR proponuje natomiast wydłużenie urlopu z 16 do 26 tygodni przy pierwszym dziecku i do 28 przy następnym oraz wprowadzenie 2,5- letniego okresu ochronnego, w którym obowiązywałby zakaz zwalniania kobiety, która wróci z urlopu macierzyńskiego.
Projekt PiS zakłada zmiany idące jeszcze dalej: wydłużenie urlopu macierzyńskiego przy pierwszym dziecku do pół roku (26 tygodni), do 9 miesięcy (38 tygodni) przy drugim, a do roku (52 tygodnie) przy trzecim i kolejnym dziecku. PiS proponuje jednak, aby dojście do takich wymiarów urlopu macierzyńskiego było stopniowe - rozłożone na lata.