Trwa ładowanie...

Długi weekend w listopadzie. Kto może liczyć na dodatkowe wolne?

Listopad to korzystny okres dla osób, które marzą o długim weekendzie. Okazja do pierwszego nadarzyła się na przełomie miesięcy w związku z przypadającą uroczystością Wszystkich Świętych. Kolejna będzie miała miejsce już niebawem. 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości przypada bowiem w piątek.

Długi weekend listopad. Aż 3 dni wolnegoDługi weekend listopad. Aż 3 dni wolnegoŹródło: Pexels, fot: Vlada Karpovich
d3d7oet
d3d7oet

Każdego roku w listopadzie wypadają dwa święta ustawowo wolne od pracy. Są nimi uroczystość Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości. W 2022 roku ułożyły się one wyjątkowo korzystnie - 1 listopada wypadł bowiem we wtorek, a 11 listopada to piątek. Oznacza to, że dla wielu pracowników miesięczny wymiar pracy zmniejszył się.

Długi weekend listopad. Kto skorzysta?

W tym roku 1 listopada wypadł we wtorek. Dzięki temu osoby pracujące mogły przedłużyć poprzedzający go weekend aż do 4 dni - wystarczyło wybrać zaledwie jeden dzień z puli urlopowej. Kolejna okazja do dłuższego odpoczynku nadarzy się już kilka dni później. Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą z dn. 18 stycznia 1951 i dniach wolnych od pracy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Litera prawa wskazuje jednak pewne wyjątki - dopuszczając wykonywanie obowiązków zawodowych m.in. przez:

  • ratowników medycznych, lekarzy, strażaków i służby
  • osoby pracujące w trybie zmianowym
  • osoby przeprowadzające niezbędne naprawy i remonty
  • zatrudnionych w transporcie i komunikacji
  • osoby zatrudnione do pilnowania mienia lub ochrony osób
  • rolników i hodowców
  • osoby wykonujące pracę niezbędną ze względu użyteczności społecznej oraz codzienne potrzeby ludności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rekord Polski i gigantyczne biało-czerwone flagi na niebie. Tak uczcili Święto Niepodległości

Artykuł 151(10) Kodeksu Pracy wskazuje również, że praca w dni ustawowo wolne jest dopuszczalna w przypadku zatrudnienia w systemie, w którym obowiązki zawodowe są wykonywane wyłącznie w piątki, weekendy oraz święta.

d3d7oet

Długie weekendy 2022. 11 listopada nie jest ostatnim

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości wypada w piątek, dzięki czemu wiele osób skorzysta z trzech dni wolnego bez pomniejszenia puli urlopowej. Choć 2022 rok chyli się ku końcowi, listopadowy długi weekend nie jest ostatnim, na który mogą liczyć pracownicy. Kolejna okazja do dłuższego wolnego będzie miała miejsce już w grudniu - w związku ze świętami Bożego Narodzenia dniem niepracującym będzie poniedziałek 26 grudnia.

11 listopada. Czy uczniowie mają wolne?

Narodowe Święto Niepodległości jest niezwykle ważnym dniem w Polsce. To rocznica odzyskania przez kraj wolności po latach zaborów. Ze względu na powagę święta, na wolne mogą liczyć nie tylko pracownicy, ale także uczniowie i studenci. 11 listopada w placówkach nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a na uczelniach nie ma wykładów i ćwiczeń. W tym dniu można odpoczywać lub spędzać czas aktywnie, biorąc udział w przemarszach i niepodległościowych obchodach, organizowanych w wielu miastach.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3d7oet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d7oet
Więcej tematów