Co musisz wiedzieć?
- Badanie agencji Focus przeprowadzone w dniach 3-6 marca ujawnia, że 46,2 proc. wyborców partii Smer SSD premiera Roberta Ficy opowiada się za związkami z Rosją.
- Wiceprzewodniczący Smer, Lubosz Blaha, odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z szefem rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, Siergiejem Naryszkinem.
- Protesty na Słowacji przeciwko prorosyjskiej polityce rządu odbywają się regularnie, gromadząc dziesiątki tysięcy uczestników.
Jakie są nastroje wśród wyborców Smer?
Według badania agencji Focus, przeprowadzonego na początku marca, aż 46,2 proc. wyborców partii Smer SSD premiera Roberta Ficy widzi przyszłość Słowacji w ścisłych relacjach z Moskwą. To pokazuje, jak głęboko podzielone jest społeczeństwo słowackie w kwestii polityki zagranicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin zagra w grę Trumpa? "Jeśli nie, wojna będzie trwała dalej"
W tym samym czasie, gdy badanie było realizowane, wiceprzewodniczący Smer, europoseł Lubosz Blaha, odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z Siergiejem Naryszkinem, szefem rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.
Dlaczego wizyta w Moskwie budzi kontrowersje?
Wizyta Blahy w Moskwie wywołała falę krytyki na Słowacji. Blaha, po spotkaniu z Naryszkinem, stwierdził, że "Zachód chciał tej wojny" na Ukrainie, co spotkało się z ostrą reakcją społeczeństwa. W Bratysławie i innych miastach regularnie odbywają się protesty przeciwko prorosyjskiej polityce rządu, gromadząc dziesiątki tysięcy uczestników, którzy manifestują swoje poparcie dla przynależności Słowacji do Europy.
Jakie są reakcje na prorosyjską politykę?
Emerytowany generał Pavel Macko, były szef Centrum Wyszkolenia Sił NATO na Słowacji, w rozmowie z PAP podkreślił, że politycy partii Smer od lat krytykują Ukrainę za obronę przed Rosją. "To są rosyjscy agenci, rosyjskie trolle" - powiedział Macko, dodając, że działania te są częścią strategii wojny hybrydowej realizowanej przez Rosję.
Co dalej z polityką Smer?
Słowacka opozycja domaga się wyjaśnień od służb specjalnych, którymi kieruje Pavol Gaszpar, zaufany partyjny funkcjonariusz Smer. "Słowacja jest bardzo podzielona i tacy ludzie jak Robert Fico czy Lubosz Blaha ją dzielą jeszcze bardziej" - powiedział Macko w rozmowie z PAP.
Przeczytaj również: Nieoficjalnie: Gen. Kellogg odsunięty od negocjacji