RegionalneWarszawaDlaczego nienawidzimy innych? [DEBATA]

Dlaczego nienawidzimy innych? [DEBATA]

Skąd się bierze homofobia, islamofobia, rasizm czy antysemityzm? Przyjdź i porozmawiaj!

Dlaczego nienawidzimy innych? [DEBATA]

Nie tylko w Polsce niepokojąco rośnie tendencja do wykluczania „Innych”, ale to nas, Polaków cechuje wyjątkowo wysoki poziom wrogości wobec mniejszości. Bijemy europejskie rekordy homofobii, rośnie islamofobia i rasizm, utrzymuje się seksizm i antysemityzm, coraz częściej dochodzi do aktów przemocy i nienawiści wobec nielicznych u nas Romów, uchodźców, Afrykańczyków. - czytamy na stronie wydarzenia „Polska (z)mowa nienawiści", które odbędzie się jutro, w poniedziałek 8 września, o godz. 19:00 w MiTo art.café.books przy Waryńskiego.

Jak czytamy w opisie wydarzenia, radykalizacji postaw sprzyja m.in. nasilająca się „wojna kultur” (tolerancyjno-liberalnej z narodowo-konserwatywną), podsycana przez polityków i żywiące się sensacją media. Dlatego podczas debaty organizatorzy i goście spróbują odpowiedzieć m.in. na cztery pytania:
- Jakie są źródła niechęci i dyskryminacji „Innych”? Skąd się biorą i co sprzyja postawom wrogości i uprzedzeń?
- Jakie działania mogą osłabiać homofobię, rasizm, islamofobię, niechęć do imigrantów, ludzi biednych czy bezdomnych? Jak walczyć z uprzedzeniami i dyskryminacją mniejszości? Co ma szanse powodzenia, a co jest zaklinaniem rzeczywistości?
- Co mogą zrobić obywatele, żeby przeciwstawić się aktom nienawiści? Czy potrzebują do tego organizacji pozarządowych? Czy organizacje mają tu jakąś szczególną rolę do odegrania?
- Jaka jest rola mediów? Czy media są sojusznikiem w przeciwdziałaniu nienawiści? Czy dominujący w mediach sposób narracji pomaga w stawianiu tamy mowie nienawiści, czy raczej sprzyja upowszechnianiu nienawistnych postaw?

W spotkaniu wezmą udział:
- Michał Pawlęga (Lambda Warszawa)
- Kamil Kamiński (Fundacja „Ocalenie”)
- siostra Anna Bałchan (Stowarzyszenie Po Moc)
- dr Kinga Orzeł-Dereń (Stowarzyszenie Romów w Polsce)
- prof. Magdalena Środa (Stowarzyszenie Kongres Kobiet)
- Jacek Żakowski („Polityka”)

Jesli ktoś chce wziąć udział, wystarczy przyjść. Wstęp na debatę jest wolny.

Debata „Polska (z)mowa nienawiści"
8 września, godz. 19.00
MiTo art.café.books ul. Waryńskiego 28 (przy stacji Metro Politechnika)
Strona wydarzenia

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)