Trwa ładowanie...

Dlaczego ludzie głosują na PiS? CBOS zapytał

Zagłosuję na PiS, bo dobrze rządzą - tak wyjaśnia swój wybór 36 proc. sympatyków partii rządzącej. Na PO ludzie chcą zagłosować, by PiS od władzy odsunąć, a na SLD - ze względu na światopogląd i prawa kobiet. CBOS zapytał, dlaczego wybieramy te, a nie inne partie.

Dlaczego ludzie głosują na PiS? CBOS zapytałŹródło: PAP, fot: Przemysław Piątkowski
d25j4wn
d25j4wn

Wśród sympatyków PiS popularna jest też motywacja dbałością o los zwykłych obywateli i wyprowadzaniem Polskę z biedy. Po 13 proc. ankietowanych wyjaśnia, że popierają partię rządzącą, bo ma dobry program i jest wiarygodna.

Mimo walki z łatką "antyPiS-u", wciąż głównym powodem deklarowania głosu na Platformę Obywatelską jest chęć odsunięcia obecnej ekipy od władzy (22 proc. badanych). 17 proc. wyborców chce głosować na PO, ponieważ pozytywnie ocenia ich rządy w przeszłości, a zdaniem 14 proc. ankietowanych nie dzieli ona Polaków, jest "stabilna" oraz "spokojna". Taki sam odsetek osób uznał, że PO jest "mniejszym złem", a innych alternatyw brakuje.

SLD cieszy się poparciem osób, którym podoba się liberalny światopogląd partii i troska o prawa kobiet. Tak twierdzi co trzecia badana osoba, która chce głosować na Sojusz. 17 proc. swój głos odda ze względu na negatywny stosunek SLD do "całej sceny politycznej".14 proc. dobrze wspomina poprzednie rządy lewicy.

PSL - bo niekłótliwy, Kukiz - za poglądy

Niemal po równo podzielili się wyborcy Ruchu Kukiz’15. Popierają inicjatywę muzyka za bliskie im patriotyczne i prawicowe poglądy. Ludziom podoba się, że to ugrupowanie "spoza układów", "nowe, świeże, nieskażone władzą"; cenią oni również "krytykę wszelkiej partiokracji". Co ciekawe, 19 proc. ankietowanych uznało program Kukiz'15 za "najlepszy", choć programu nie posiada.

d25j4wn

Syndrom świeżości wciąż służy Nowoczesnej (29 proc.). Na partię Katarzyny Lubnauer ankietowani chcą też zagłosować ze względu na najlepszy program (23 proc.). 16 proc. badanych uznało polityków Nowoczesnej za kompetentnych i rozsądnych.

Reprezentowanie interesów rolników to powód do oddania głosu na PSL dla 24 proc. ich wyborców. Tyle samo ankietowanych ceni umiarkowany i niekłótliwy styl działania partii.

Dane pochodzą z dwóch badań realizowanych przez CBOS w marcu i w kwietniu. Pierwsze z nich przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Drugie - z użyciem tej samej metody i charakteru grupy - w dniach 5-12 kwietnia 2018 na 1140 osobach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: onet.pl

Zobacz także: Obiegówka: posłowie boją się obywateli

d25j4wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25j4wn
Więcej tematów