Diecezja ogłosiła bankructwo po wypłatach odszkodowań za nadużycia seksualne księży
Katolicka diecezja w Oakland ogłosiła w poniedziałek upadłość w związku z 330 pozwami o nadużycia seksualne. Kościół "nie może udźwignąć ciężaru" spraw.
W poniedziałek rano katolicka diecezja w Oakland złożyła w sądzie federalnym wniosek o ochronę przed upadłością z powodu setek pozwów wniesionych przeciwko niej w związku z wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych i nie tylko.
330 pozwów o nadużycia seksualne
Większość pozwów dotyczy przestępstw, które miały miejsce w latach 60., 70. i 80. Księża, którzy byli sprawcami tych haniebnych czynów, jak podkreśla diecezja, w większości nie pełnią już posługi lub nie żyją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W liście skierowanym do parafian i mediów, biskup Oakland Michael C. Barber, który jest głową 80 parafii, stwierdził, że po "długich konsultacjach i wielu modlitwach" diecezja złożyła wniosek o upadłość, aby ustabilizować swoje finanse i "kontynuować świętą misję powierzoną przez Chrystusa". Jak zaznacza, kościoły i szkoły w East Bay będą nadal działać, ponieważ nie zostały objęte wnioskiem o upadłość.
"Złożyliśmy wniosek, ponieważ wierzymy, że ten proces jest najlepszym sposobem na zapewnienie sprawiedliwego rozwiązania dla osób, które doświadczyły nadużyć" – napisał Barber.
O zamiarze złożenia wniosku biskup mówił jeszcze w marcu - zaledwie kilka dni po tym, jak diecezja Santa Rosa ogłosiła bankructwo również z powodu fali pozwów o wykorzystywanie seksualne, przypomina CBS News.
Na swojej stronie internetowej diecezja w Oakland wyjaśnia, że ma "ograniczone rezerwy", ale ubezpieczenie i potencjalna sprzedaż niewykorzystanych aktywów mogą pomóc w spłacie niektórych roszczeń ofiar.
W odpowiedzi SNAP, czyli sieć współpracy ocalonych, którzy padli ofiarą nadużyć seksualnych ze strony księży, podała w informacji do mediów, że diecezja posiada setki akrów ziemi i innych nieruchomości, które mogłaby sprzedać i spłacić ofiary.
Zdaniem grupy diecezja Oakland, jak też inne kościoły katolickie w całym kraju ogłaszają bankructwo, aby chronić swoje aktywa i uniknąć obciążających zeznań w sądzie na temat powszechnego wykorzystywania seksualnego wśród księży.
"Diecezja Oakland jest moralnie bankrutem, ale nie zasługuje na ogłoszenie bankructwa finansowego" - czytamy w oświadczeniu.