Historia"Die Welt" o nieznanych dokumentach z prywatnego archiwum Himmlera

"Die Welt" o nieznanych dokumentach z prywatnego archiwum Himmlera

W Izraelu odnaleziono kilkaset listów, notatek i zdjęć z prywatnego archiwum Heinricha Himmlera - zbrodniarza hitlerowskiego odpowiedzialnego za Holokaust - podał niemiecki dziennik "Die Welt". Historycy potwierdzili autentyczność dokumentów.

"Die Welt" o nieznanych dokumentach z prywatnego archiwum Himmlera
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Bundesarchiv, Bild 183-R96954 / CC-BY-SA

Archiwum nazistowskiego dygnitarza pochodzi z sejfu jego prywatnej rezydencji w Gmund nad jeziorem Tegernsee w Bawarii, zajętej w maju 1945 roku przez Amerykanów. Przez długi czas dokumenty znajdowały się w posiadaniu obywatela Izraela, który przekazał je prywatnemu archiwum w Tel Awiwie. Obecnie przechowywane są w skarbcu jednego z izraelskich banków.

Kolekcja obejmuje listy Himmlera pisane do żony Margarete w latach 1927 - 1945, a także liczne nieznane dotychczas zdjęcia oraz inne dokumenty, w tym przepisy kulinarne.

Niemieckie Archiwum Federalne potwierdziło autentyczność dokumentów. - Nie ma żadnych powodów, by wątpić w ich autentyczność - powiedział redakcji szef archiwum Michael Hollmann. Charakter pisma Himmlera, podpisującego listy "Twój Heini" i "Wasz Tatuś", jest zgodny z innymi, znajdującymi się w archiwach listami.

Po serii wpadek niemieccy historycy bardzo ostrożnie podchodzą do informacji o odkryciu nowych dokumentów z czasów III Rzeszy. Największym skandalem było w 1983 roku uznanie za autentyk dzienników Hitlera, drukowanych następnie w tygodniku "Stern". Kupione przez redakcję za ponad 9 mln marek rzekome zapiski Hitlera okazały się zręcznie podrobionym falsyfikatem.

Berliński Historyk Michael Wildt ocenił, że poza Himmlerem żaden inny polityk III Rzeszy nie pozostawił tak bogatej kolekcji prywatnych dokumentów. Po Hitlerze i Hermannie Goeringu nie ma praktycznie żadnych prywatnych dokumentów. Minister propagandy Joseph Goebbels prowadził co prawda dziennik, lecz zawiera on prawie wyłącznie wypowiedzi polityczne.

Jak pisze po przeanalizowaniu całego zbioru "Die Welt", już pierwsze listy Himmlera z lat 1927 i 1928 świadczą o jego "obsesji i wybujałym antysemityzmie". Dokumenty nie zmieniają historii nazistowskiej dyktatury, lecz uzupełniają wizerunek czołowej postaci III Rzeszy o nieznane dotąd aspekty, w tym o jego karierę od szeregowego agitatora NSDAP do Reichsfuehrera SS w 1929 roku.

Z listów wynika, że w przeciwieństwie do Goeringa i Goebbelsa, Himmler nie prowadził błyskotliwego życia. W latach 30. małżeństwo Himmlera, który miał romans z sekretarką, znalazło się w kryzysie, jednak nazistowski dygnitarz do śmierci pozostał silnie związany z rodziną.

W oparciu o odnalezione dokumenty, izraelska reżyserka Vanessa Lapa nakręciła film dokumentalny "Przyzwoity", który zostanie pokazany 9 lutego w ramach festiwalu filmowego Berlinale w Berlinie. Jej ojciec jest właścicielem dokumentów po Himmlerze.

Heinrich Himmler po I wojnie światowej związał się z kierowaną przez Hitlera Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partią Robotniczą (NSDAP). Uczestniczył w nieudanym puczu nazistów 9 listopada 1923 roku w Monachium. Był twórcą, a potem szefem SS - elitarnych oddziałów stanowiących gwardię przyboczną Hitlera. Po zdobyciu przez nazistów władzy w 1933 roku, kierował całym aparatem policyjnym III Rzeszy, odpowiadając za zbrodnie na terenach okupowanych przez Niemców, w tym za Holokaust. Od 1943 roku kierował MSW. Popełnił samobójstwo po aresztowaniu przez Amerykanów w maju 1945 roku.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)