Trwa ładowanie...

"Die Welt": nieprzepracowany spadek po PRL. "Pretekst dla Kaczyńskiego"

"Polsce brakuje krytycznego spojrzenia na epokę PRL" - ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". "Po upadku reżimu Jaruzelskiego, w Polsce nie odbyła się prawdziwa debata, nagle wszyscy byli ofiarami sowieckiego eksportu komunizmu” - czytamy w komentarzu zatytułowanym "Rozliczenie z przeszłością to żaden luksus".
Share
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w izbie pamięci Kopalni Wujek podczas kampanii przed wyborami do europarlamentu w 2014 roku.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w izbie pamięci Kopalni Wujek podczas kampanii przed wyborami do europarlamentu w 2014 roku.Źródło: Forum, Fot: Adam Chełstowski
de1b4l7

Marko Martin, autor tekstu ocenia, że w pierwszych latach po 1989 roku odejście od rozliczeń przeszłości było być może konieczne, aby poskromić stare elity. "Ale teraz dostarcza partii Jarosława Kaczyńskiego pretekstu do instytucjonalnych czystek, które mimo antykomunistycznej retoryki, niesione są totalitarną furią i skierowane głównie przeciwko liberałom" - zauważa publicysta.

Dodaje, że w polskiej debacie powróciły demony przeszłości znane z czasów PRL.

Zobacz też: Tak wyglądała Polska u schyłku PRL

"Znowu słyszy się o narodzie i wrogach narodu. Paradoksalnie, często mówią to starzy bojownicy z Solidarności, którzy nigdy krytycznie nie przyjrzeli się podstawom własnych poglądów i z zatrważającą dobrym samopoczuciem stawiają się po stronie «czystych»” - czytamy w "Die Welt".

de1b4l7

Zdaniem komentatora gazety, to właśnie z powodu braku wnikliwej debaty doszło do tak głębokiego podziału polskiego społeczeństwa.

Podobna droga Orbana

Autor tekstu dodaje, że podobne mechanizmy widoczne są także w innych krajach, m.in. na Węgrzech i w Hiszpanii.

Jego zdaniem także węgierski premier Viktor Orban wykorzystuje narrację o "hordach starych komunistów", gdy organizuje głosowanie przeciwko tezom nowego "wroga ludu" Georga Sorosa. Brakiem krytycznego rozprawienia się z przeszłością autor tekstu tłumaczy też zamieszanie wokół niezależności Katalonii w Hiszpanii.

Oprac. Wojciech Szymański

de1b4l7

Podziel się opinią

Share
de1b4l7
de1b4l7
Więcej tematów