Polityka"Dialog z Polską nie powiódł się". Czy KE zastosuje art. 7 traktatu o UE?

"Dialog z Polską nie powiódł się". Czy KE zastosuje art. 7 traktatu o UE?

"Polski rząd podważa rządy prawa. Komisja Europejska powinna kontynuować działania w stosunku do niego na podstawie artykułu 7 traktatu o Unii Europejskiej" - czytamy w liście międzynarodowych organizacji skierowanym do Komisji Europejskiej.

"Dialog z Polską nie powiódł się". Czy KE zastosuje art. 7 traktatu o UE?
Źródło zdjęć: © fot. Radek Pietruszka / PAP

17.02.2017 | aktual.: 17.02.2017 09:54

Apel do KE ws. Polski

Amnesty International, Human Rights Watch, International Federation for Human Rights (FIDH), Open Society European Policy Institute oraz Reporterzy bez Granic (Reporters Without Borders) we wspólnym liście apelują do Komisji Europejskiej o podjęcie zdecydowanych kroków wobec Polski. Ich zdaniem polski rząd ignoruje zalecenia KE.

Przypomnijmy, że rok temu Komisja wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności. W tym czasie, konkretnie w lipcu i grudniu 2016 rząd w Warszawie otrzymał szczegółowe zalecenia. "Polski rząd w dużej mierze zignorował te zalecenia. Ponadto, co niepokojące, wzmógł próby ograniczenia rządów prawa i praw człowieka, wliczając w to wolność mediów, wolność zgromadzeń oraz prawa reprodukcyjne kobiet" - pisze Human Rights Watch.

- W Polsce powstaje coraz bardziej duszna atmosfera dla sądownictwa, mediów i społeczeństwa obywatelskiego. Komisja Europejska ma obowiązek działać zdecydowanie i szybko, by powstrzymać tę niepokojącą, uwsteczniającą falę - podkreśla Iverna McGowan z Amnesty International.

W liście organizacji mowa jest także o prezydencie Andrzeju Dudzie, który odmawia odebrania ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Zwrócono uwagę, że TK ocenił w swoich wyrokach, iż wyłoniono ich prawidłowo, a prezydent ma obowiązek niezwłocznie ich zaprzysiąc. - W społeczeństwie opartym na rządach prawa, głowa państwa nie może wybierać, które prawo respektuje, a które nie - zwraca uwagę Philippe Dam z Human Rights Watch.

- W minionym roku polski rząd wielokrotnie przypuszczał atak na wolność mediów - stwierdza Julie Majerczak z brukselskiego biura Reporterów bez Granic. - Unia Europejska nie powinna pozwolić, by jeden z jej członków deptał podstawowe wartości UE - dodaje.

Art. 7 traktatu o UE

W art. 7 traktatu o UE jest mowa o "wyraźnym ryzyku poważnego naruszenia wartości Unii Europejskiej" przez kraj członkowski. Jeśli takie ryzyko zostanie stwierdzone przez Radę Europejską to ta może zdecydować o ograniczeniu praw danego państwa. Oznacza to, że kraj ten może być pozbawiony np. prawa udziału w głosowaniach w czasie szczytów UE.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)