Deszcz, śnieg, gołoledź. Pogodowe szaleństwo w Polsce
Trudne warunki pogodowe w kraju. W sobotę prognozowane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Co więcej, zapowiadane są także spore różnice w temperaturze od -7 st. C do 7 st. C.
W sobotę na północnym wschodzie zachmurzenie na ogół umiarkowane, bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze kraju będzie na ogół duże z większymi przejaśnieniami m.in. na Pomorzu i w centrum.
- Najwięcej opadów spodziewamy się w południowej części kraju, gdzie spaść może do około 10 mm deszczu. Natomiast na obszarach podgórskich w Małopolsce i Tatrach spaść może do około 10 cm śniegu - poinformował synoptyk IMGW Michał Ogrodnik.
Począwszy od Dolnego Śląska, przez Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie padać będzie deszcz, który w drugiej części dnia będzie przechodził w deszcz ze śniegiem oraz śnieg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Na południu Lubelszczyzny, ziemi świętokrzyskiej oraz na północy woj. śląskiego miejscami możliwe są opady deszczu marznącego, który będzie powodował gołoledź. I ta strefa opadów powoli będzie się przesuwała w kierunku południowym - dodał synoptyk.
Temperatura maksymalna wahać się będzie od -7 do -5 st. C na Mazurach i Suwalszczyźnie, -1 do 0 w centrum i na zachodzie, a na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu temperatura wyniesie od 3 do nawet 7 st. C.
Wiatr z północy i północnego-wschodu będzie słaby i umiarkowany. Na południu miejscami porywisty - do 45 km/h.
Ostrzeżenia na Odrze
W sobotę na Odrze od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej spodziewane są wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
Jak przekazało WCZK, IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla obszaru Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę do godziny 13:00.
Zdaniem hydrologów, Odrą przemieszcza się wezbranie opadowe w strefie wody wysokiej. W ujściu Nysy Kłodzkiej utrzyma się tendencja wzrostowa powyżej stanu ostrzegawczego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 procent. IMGW zastrzega, ze przebieg zjawiska może być modyfikowany pracą urządzeń wodnych.