Del Ponte: Chorwacja w pełni współpracuje z trybunałem haskim
Chorwacja w pełni współpracuje z haskim
trybunałem ds. zbrodni w byłej Jugosławii - oceniła w Luksemburgu jego prokurator generalna Carla del Ponte,
otwierając Zagrzebiowi drogę do rozpoczęcia negocjacji
członkowskich z Unią Europejską.
Mogę powiedzieć, że od kilku tygodni Chorwacja w pełni z nami współpracuje i robi wszystko co może, by zlokalizować i aresztować generała Ante Gotovinę - oświadczyła del Ponte w Luksemburgu.
W końcu Chorwacja zrozumiała, że jej demokratyczna przyszłość zaczyna się od współpracy z trybunałem - powiedziała na konferencji prasowej del Ponte. Nie było łatwo. Tym bardziej jestem szczęśliwa. Życzyłabym sobie, by Serbia i Czarnogóra współpracowały z Trybunałem tak jak współpracuje obecnie Chorwacja - dodała. Przyznała jednak, że w pełni szczęśliwa będzie dopiero po aresztowaniu Gotoviny.
Premier Chorwacji Ivo Sanader wyraził zadowolenie z oświadczenia pani del Ponte. W marcu Unia Europejska wstrzymała planowane otwarcie negocjacji z Chorwacją, po przedstawionej przez Carlę del Ponte krytycznej ocenie zaangażowania Zagrzebia w poszukiwania oskarżanego o zbrodnie wojenne byłego generała Gotoviny. Del Ponte zapewniła dziennikarzy, że nie wywierano na nią "żadnej presji" ze strony UE.
Dziennikarze pytali o to, ponieważ na trwającym w Luksemburgu spotkaniu szefów dyplomacji UE kwestię chorwacką dyplomaci łączyli z zaplanowanym na poniedziałek otwarciem negocjacji członkowskich z Turcją. Austria, która blokowała w ciągu ostatnich dni rozpoczęcie rozmów z Ankarą, była szczególną orędowniczką otwarcia drzwi Unii przed Zagrzebiem.
Del Ponte pochwaliła współpracę Zagrzebia zarówno w dziedzinie przekazywania dokumentów, jak i ścigania poszczególnych sprawców zbrodni z czasów wojny. Jeśli chodzi o Gotovinę, podkreśliła znaczącą poprawę pracy chorwackiego wywiadu, w tym podjęcie działań wymierzonych w ludzi i firmy pomagające ukrywającemu się generałowi. Ministerstwa i rządowe agendy koordynują swoje działania w satysfakcjonujący sposób - oceniła prokurator.
Del Ponte wskazała na doniesienia, że Gotovina może się ukrywać w jednym z franciszkańskich klasztorów w Chorwacji bądź w Bośni i Hercegowinie. Przypomniała, że w lipcu rozmawiała o tym w Watykanie, ale w efekcie stwierdziła "brak woli współpracy ze strony Stolicy Apostolskiej".
Odpowiadając na wcześniejsze zarzuty del Ponte wobec Watykanu rzecznik Joaquin Navarro-Valls oznajmił w końcu września, że Stolica Apostolska nie ma żadnej informacji, która pomogłaby wyjaśnić, gdzie przebywa gen. Gotovina.
Inga Czerny
Michał Kot