Trwa ładowanie...

Dekomunizacja ulic w Gdańsku. Ostateczna decyzja ws. ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie ws. dekomunizacji ulic w Gdańsku. Sąd przyznał rację wojewodzie pomorskiemu ws. m.in. ul. Lecha Kaczyńskiego, która zastąpiła ul. Dąbrowszczaków.Dekomunizacja ulic w Gdańsku. Ostateczna decyzja ws. ul. Prezydenta Lecha KaczyńskiegoŹródło: PAP
d40hi0j
d40hi0j

Wojewoda pomorski złożył serię skarg kasacyjnych na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z marca tego roku w przypadku siedmiu gdańskich ulic. We wtorek Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie zdecydował w tej sprawie.

- Oddalono skargę złożoną przez wojewodę pomorskiego w czterech przypadkach: Sołdka, Pstrowskiego, Wassowskiego i Zubrzyckiego. W trzech NSA przyznał rację wojewodzie. Oznacza to, że zostanie zmieniona ul. Dąbrowszczaków na Lecha Kaczyńskiego, Kruczkowskiego na Matuszewskiego oraz Buczka na Styp-Rekowskiego - informuje Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, cytowany przez portal trojmiasto.pl.

Warto zaznaczyć, że wtorkowe orzeczenie NSA jest ostateczne i nie podlega zaskarżeniu.

Do sprawy odniósł się prezydent Gdańska. Paweł Adamowicz przyznał, że "jest zaskoczony, że Naczelny Sąd Administracyjny nie wziął w obronę naturalnych praw samorządu terytorialnego do nadawania nazw ulic i przyznał rację władzy centralnej".

d40hi0j

- Zaskoczony jestem także tym, że sąd administracyjny zajął się oceną historii, bo to chyba pierwsza tego typu sytuacja. Oczywiście będę wdrażał postanowienia sądu i je szanuję, choć fundamentalnie się z nimi nie zgadzam - powiedział prezydent miasta.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu samorządy musiały zmienić nazwy ulic, placów, mostów, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. W przypadku Gdańska ul. Dąbrowszczaków zmieniono na ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: trojmiasto.pl

d40hi0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40hi0j
Więcej tematów