PolskaDecyzja polskich władz zdziwiła Owsiaka i premiera Brandenburgii. Jest odpowiedź MSWiA

Decyzja polskich władz zdziwiła Owsiaka i premiera Brandenburgii. Jest odpowiedź MSWiA

Decyzja polskich władz zdziwiła Owsiaka i premiera Brandenburgii. Jest odpowiedź MSWiA
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Agencja Gazeta
Adam Przegaliński
27.07.2017 17:36, aktualizacja: 27.07.2017 20:38

MSWiA zwróciło się do straży pożarnej o przeprowadzenie ponownej analizy ws. zapewnienia bezpieczeństwa podczas Przystanku Woodstock - wynika z listu wiceszefa resortu Jakuba Skiby do koordynatora rządu RFN ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej Dietmara Woidke.

W poprzednich latach w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom Przystanku Woodstock polskim służbom pomagali m.in. strażacy z Niemiec. W tym roku festiwal ma się odbywać bez ich wsparcia, przeciwko czemu najpierw zaprotestował Jurek Owsiak.

"Jestem zdziwiony, że strona polska uzasadnia odmowę pomocy potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym – napisał premier Brandenburgii Dietmar Woidke. - Przy dużych imprezach tego typu nie można nigdy wykluczyć podwyższonego ryzyka. Przy imprezach, wykraczających de facto poza granice kraju, wydaje się wręcz wskazane, aby przez wspólne działania i współpracę reagować na niebezpieczne sytuacje" - podkreślił.

Jak poinformował wiceszef MSWiA Jakub Skiba, trwa dyskusja pomiędzy organizatorami imprezy a służbami na temat niezbędnych warunków bezpieczeństwa. "Dotychczas formułowane opinie Państwowej Straży Pożarnej nie zakładały konieczności zwrócenia się o pomoc do strony niemieckiej ze względu na dysponowanie odpowiednim zapleczem ratowniczym i prewencyjnym" – napisał Skiba.

Wiceminister spraw wewnętrznych jest "zaniepokojony nadaniem wymiaru politycznego i międzynarodowego sprawie, która pozostaje w gestii służb krajowych". Tłumaczy, że w związku "z ryzykiem zagrożenia terrorystycznego Państwowa Straż Pożarna uznała, że będzie się opierała w tym przypadku na krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym".

Skiba zwrócił się także do Woidkego z prośbą o zapewnienie "odpowiedniego standardu” ochrony granicy niemiecko-polskiej w trakcie "Przystanku Woodstock”. „Ma to istotne znaczenie dla wykluczenia ryzyka ewentualnego przemieszczania się osób generujących zagrożenie terrorystyczne na stronę polską, w związku z sytuacją społeczną i demograficzną na niemieckich terenach przygranicznych w kontekście obecnego kryzysu migracyjnego” – napisał Skiba.

"Biorąc pod uwagę wyrażaną przez stronę niemiecką gotowość do współpracy zwróciłem się do Państwowej Straży Pożarnej o dokonanie ponownej pogłębionej analizy potrzeb" - tłumaczy Skiba.

23 Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia 2017 roku w Kostrzynie nad Odrą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (432)
Zobacz także