Trwa ładowanie...

"Decydująca operacja Rosjan". Amerykanie alarmują

Z analiz amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wynika, że rosyjska armia przygotowuje się do przeprowadzenia w Ukrainie "zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny". Miałoby do niej dojść "w nadchodzących miesiącach". Taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.

"Decydująca operacja Rosjan". Amerykanie alarmują"Decydująca operacja Rosjan". Amerykanie alarmująŹródło: East News, fot: AA/ABACA
dsk393u

Przedstawiciel HUR Wadym Skibicki mówił w ostatnich dniach, że Rosja przygotowuje się do ofensywy, którą przeprowadzi wiosną lub wczesnym latem. Jego zdaniem "wielka ofensywa" sił rosyjskich obejmie obwody doniecki i ługański.

Z kolei Instytut Studiów nad Wojną (ISW) już wcześniej ostrzegał, że Rosjanie szykują się do przeprowadzenia operacji w obwodzie ługańskim i przekierowują jednostki wycofane z obwodu chersońskiego na linię Swatowe-Kreminna, na której ustabilizował się front na Ługańszczyźnie.

dsk393u

Zarówno Skibicki, jak i analitycy ISW za mało prawdopodobny uważają atak wojsk rosyjskich od północy, z terenów Białorusi. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu mówił też, że rosyjska ofensywa raczej nie obejmie południa kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: sprytny plan Ukraińców. Żołnierze Putina niczego się nie spodziewali

Rosja współpracuje z Iranem. Omijają sankcje

ISW podkreśla też w najnowszej analizie, że Rosja kontynuuje pogłębianie więzi wojskowych i ekonomicznych z Iranem, starając się wspólnie z tym państwem omijać mechanizmy zachodnich sankcji, co jest korzystne zarówno dla Moskwy, jak i Teheranu.

dsk393u

W poniedziałek przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin spotkał się w Teheranie ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Bagerem Ghalibafem oraz prezydentem Ebrahimem Raisim.

Strona rosyjska poinformowała, że celem wizyty było zacieśnienie współpracy w sektorze bankowym, energetycznym i handlowym. Oficjalne media irańskie spekulowały, że rozmawiano również o dalszej współpracy w sektorze zbrojeniowym.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dsk393u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dsk393u
Więcej tematów