Ponad 100 Leopardów. Ważna deklaracja firmy z Niemiec
Niemiecki koncern zbrojeniowy zadeklarował, że przekaże Ukrainie łącznie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Jednak konieczna jest zgoda niemieckiego rządu na eksport.
Rheinmetall może dostarczyć do Ukrainy czołgi Leopard typu 1 i 2 - zadeklarował rzecznik spółki w rozmowie z RND.
- Mamy jeszcze 22 maszyny Leopard 2A4, które moglibyśmy przygotować do użytku i dostarczyć do Ukrainy - stwierdził. Jak dodał, naprawa tych maszyn potrwa prawie rok. Dostawa byłaby możliwa pod koniec 2023 roku lub na początku 2024.
- Ponadto przygotowujemy kolejne 29 czołgów Leopard 2A4 do projektów wymiany pierścieni, które będą gotowe do kwietnia-maja 2023 roku - mówił przedstawiciel niemieckiego koncernu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Scholz uderza we własne państwo? Zdaniem eksperta może tak być
Na tym nie koniec. Spółka zbrojeniowa może dostarczyć także 88 maszyn Leopard 1.
- Sytuacja jest bardzo niestabilna ze względu na politykę bezpieczeństwa, różne formy dostaw bezpośrednich lub pośrednich oraz zmieniające się priorytety zamówień. Trudno więc np. podać konkretne terminy dostaw - podkreślił rzecznik.
Leopardy dla Ukrainy. Wciąż nie ma decyzji Berlina
Pat w sprawie dostaw niemieckich czołgów do Ukrainy trwa od wielu dni. Temat został wywołany przez polskiego prezydenta. Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa".
Poparcie dla inicjatywy wyraził m.in. Pentagon oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W sprawie brakuje jednak ciągle zgody władz w Berlinie. Zgodnie z niemieckim prawem, Berlin musi zgodzić się na przekazanie broni niemieckiej produkcji do innego kraju.
W niedzielę po południu agencja informacyjna dpa ujawniała, że niemiecki minister obrony Boris Pistorius chce przygotować dostawę niemieckich czołgów do Ukrainy.
Szefowa niemieckiej dyplomacji natomiast została zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec. Baerbock stwierdziła, że nie sprzeciwiłaby się takiej opcji. - Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie - poinformowała Baerbock.
PRZECZYTAJ TAKŻE: To dlatego Niemcy mówią "nie". Ekspert bez złudzeń co do Bundeswehry
Źródło: RND, WP Wiadomości