Nowe fakty ws. Leopardów. Ukraińcy mówią o szkoleniach
Polska przekaże Ukrainie czołgi typu Leopard, nawet mimo sprzeciwu Niemiec - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Ukraińska strona sugeruje zaś, że trwają przygotowania do rozpoczęcia szkoleń dla załóg czołgów.
- Jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować "mniejszą koalicję" państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy. Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę z Niemcami czy bez - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w ostatnim wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.
"Dziennik Gazeta Prawna" twierdzi, że trwają już przygotowania do przekazania tego typu uzbrojenia. Według rozmówców gazety, to właśnie w Polsce mają być szkolone ukraińskie załogi czołgów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ona zastąpi Dudę? "W PiS na pewno rozpoczęły się dyskusje"
O tym, że trwają przygotowania do szkoleń, mówi także ukraińska strona. - Państwa posiadające Leopardy mogą prowadzić szkolenia. (…) Rozpoczniemy je - mówił w sobotę w wywiadzie dla Voice of America ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Według informacji "DGP", program najpewniej będzie realizowany w ramach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Pat w sprawie dostaw czołgów. Wciąż nie ma decyzji Berlina
11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa".
Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, kluczowa jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO. Mimo że poparcie dla inicjatywy wyraził m.in. Pentagon oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wciąż nie ma decyzji Berlina.
Z kolei szefowa niemieckiej dyplomacji, zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, stwierdziła, że nie sprzeciwiłaby się takiej opcji. - Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie - poinformowała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czołgi z Afryki jadą do Ukrainy. Maroko oddaje T-72B
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", WP Wiadomości