Trwa ładowanie...

"To są złodzieje". Mocne słowa Danuty Wałęsy w Gdańsku

- Nie o taką Polskę walczyłam i nie o takiej marzyłam - powiedziała w środę podczas uroczystości 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych Danuta Wałęsa. Jak podkreśliła, rząd teraz "chce wygumkować Lecha Wałęsę". - To jest druga komuna - wskazała małżonka byłego prezydenta.

Danuta Wałęsa uderza w PiS. "To jest druga komuna"Danuta Wałęsa uderza w PiS. "To jest druga komuna"Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3icnxx

W środę w Gdańsku odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Bierze w nich udział Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy, który postanowił w tym roku nie uczestniczyć w obchodach z powodów zdrowotnych.

- Nie o taką Polskę walczyłam i nie o takiej marzyłam. Nieczęsto się zgadzałam z moim mężem, ale co do sztandarów Solidarności muszę się zgodzić, jak mówił, żeby je zwinąć i zostawić na dobre czasy, nie na czasy walki - powiedziała Danuta Wałęsa, rozpoczynając swoje przemówienie.

"Rząd odciął się od narodu". Mocne słowa Danuty Wałęsy

Następnie odniosła się do obecnej władzy w Polsce. - Rząd teraz chce wygumkować Lecha Wałęsę, zniszczył Solidarność. Obecna Solidarność to są złodzieje, którzy ukradli nam naszą Solidarność - mówiła małżonka współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność".

d3icnxx

- Moim życzeniem i marzeniem, myślę, że wielu z was także jest to, aby przyszedł czas, żeby rozliczyć tych, co teraz rządzą, bo moim zdaniem to jest druga komuna. To są ludzie, którzy nie powinni być u władzy - przekonywała Danuta Wałęsa, podczas gdy zebrane przed sceną osoby skandowały "Lech Wałęsa".

Jak zaznaczyła, "rząd odciął się od narodu i nie ma zrozumienia". - Oni nie wiedzą, ile kosztuje chleb, mleko. Ten malutki, jeden z Warszawy, drugi z Torunia rządzą nami, a my nie chcemy takich rządów. Wszystkiego dobrego. Zwyciężymy - zakończyła wystąpienie Danuta Wałęsa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Wałęsa zrezygnował, a w materiale TVP cisza. "Szczują na niego od dawna"

Prezydent: "Solidarność" zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem narodu

Wcześniej do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów Dnia Wolności i Solidarności swoje przesłanie skierował Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że "latem 1980 roku Polacy powstali, aby upomnieć się o swoje prawa i wolności".

d3icnxx

"Ludzie pracy z Lublina, Szczecina, Gdańska, Jastrzębia-Zdroju, Dąbrowy Górniczej oraz wielu innych miejscowości z niezwykłą odwagą i determinacją podjęli masowe akcje protestacyjne. Nie dali się zastraszyć, okłamać ani podzielić. Nie zadowolili się pustymi deklaracjami władz PRL. Strajkowali do skutku, bo byli świadomi swojej siły - płynącej z jedności i wzajemnego wsparcia, z przekonania o słuszności ich sprawy, z zakorzenienia w tysiącletniej polskiej historii i kulturze" - czytamy w przesłaniu.

Andrzej Duda wskazał, że "wywalczone w ten sposób porozumienia sierpniowe rozpoczęły okres nazwany później karnawałem "Solidarności" - czas nowej nadziei, rozbudzonego entuzjazmu, śmiałych wizji i planów".

Dodał, że "'Solidarność' zwyciężyła, bo była wspólnym dziełem naszego narodu". "W chwili ciężkiej próby ukazała prawdę o nas: że jesteśmy odważni i wytrwali, wrażliwi na krzywdę i niesprawiedliwość, po bratersku otwarci na potrzeby drugiego człowieka. 'Solidarność' to źródło naszej wewnętrznej siły, dzięki której - jak wiele razy w przeszłości - poradzimy sobie z każdą trudnością i zrealizujemy każde wspólne zamierzenie" - wskazał prezydent.

Przeczytaj również:

d3icnxx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3icnxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3icnxx
Więcej tematów