Trwa ładowanie...

Dantejskie sceny w Kabulu. "Mężczyznę obok mnie zastrzelono"

Do przerażających scen ma dochodzić na lotnisku w Kabulu - stolicy Afganistanu. Skalę tragedii opisuje dziennikarka z Indii, której samolotem udało się uciec z przejmowanego przez talibów państwa.

Share
Afganistan. Dantejskie sceny na lotnisku w Kabulu
Afganistan. Dantejskie sceny na lotnisku w Kabulu
d4fdrp2

W niedzielę 15 sierpnia talibowie zdobyli Kabul i przejęli władzę w Afganistanie. To przyspieszyło tylko rozpoczętą wcześniej ewakuację dyplomatów, obcokrajowców oraz współpracowników z Afganistanu.

Afganistan. Dantejskie sceny na lotnisku. Dziennikarka przeżyła piekło

O dantejskich scenach, które mają miejsce na lotnisku w Kabulu, informuje dziennikarka z Indii, której udało się uciec z Afganistanu. Jak zaznaczyła kobieta, "ewakuacja z rozdartego wojną kraju wymagała od niej umiejętności, o jakich nigdy nie śniła".

Dziennikarka miała wylecieć z Afganistanu samolotem linii Air India. Lot zaplanowany był na 16 sierpnia. Gdy w poniedziałek kobieta wyruszyła na lotnisko w Kabulu, przed wjazdem na teren portu lotniczego zauważyła talibów w opancerzonych wozach, które blokowały wjazd na teren lotniska.

Afganistan. Aleksander Kwaśniewski: Joe Biden powiedział prawdę

Panika w Afganistanie. Dziennikarka: Na lotnisku strzelano do ludzi

Jak relacjonuje kobieta, początkowo talibowie strzelali w niebo, by zapanować nad zgromadzonym wielotysięcznym tłumem, jednak wraz z napływem kolejnych osób bojownicy zaczęli strzelać "na oślep" w oczekujących na loty ludzi.

d4fdrp2

Dziennikarka skontaktowała się z władzami w New Delhi, tam usłyszała, że ma trzy możliwości: wrócić do hotelu, schować się w strefie technicznej lotniska lub przedrzeć się do ambasady Indii w Afganistanie.

- Kiedy opuszczałam teren lotniska, zostałam sprawdzona przez garstkę wrzeszczących talibskich strażników, którzy rzucili moje torby na podłogę. Zachowując spokój, powiedziałam im, że jestem dziennikarką z Indii i przyjechałam, aby omówić sytuację w terenie. Natychmiast mnie uwolnili - relacjonuje kobieta.

Afganistan. "Mężczyznę obok mnie zastrzelono"

Jak dodała, chwilę później tłum próbował sforsować bramy lotniska. W odpowiedzi talibowie mieli ponownie otworzyć ogień do ludzi. - Mężczyznę obok mnie zastrzelono - opisuje dziennikarka z Indii.

Ostatecznie kobiecie udało się wydostać z tłumu i złapać taksówkę, która miała zawieść ją do ambasady Indii w Afganistanie. Po drodze została jeszcze raz zatrzymana przez talibów, jednak udało jej się "wynegocjować" przejazd. Jak opisuje dziennikarka, pod budynkiem ambasady na wejście czekało kilkaset osób, które chciały wyjechać z kraju "w poszukiwaniu lepszego życia".

d4fdrp2

Dziennikarka na lotnisko wróciła wraz z decyzją o ewakuacji ambasady Indii. Dziennikarzy i dyplomatów przewieziono opancerzonymi wozami, a następnie ulokowano na pokładzie wojskowego samolotu C-17 indyjskich sił powietrznych.

Źródło: "The Print"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fdrp2

Podziel się opinią

Share
d4fdrp2
d4fdrp2
Więcej tematów