Czy Ukraina odzyska utracone ziemie? Polacy zaskakująco zgodni

Większość Polaków uważa, że Ukraina nie ma szans na odzyskanie wszystkich terenów zajętych przez Rosję od 2014 roku, w tym Krymu. Z najnowszego sondażu United Surveys dla WP wynika, że optymistyczne opinie są rzadkością, a pesymizm przeważa zwłaszcza wśród wyborców opozycji i osób niezwiązanych z żadnym z głównych obozów politycznych.

Czy Ukraina odzyska utracone ziemie? Polacy zaskakująco zgodni
Czy Ukraina odzyska utracone ziemie? Polacy zaskakująco zgodni
Źródło zdjęć: © East News | AA/ABACA
Katarzyna Staszko

Za nieco ponad miesiąc miną trzy lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie armia rosyjska okupowała około 66,9 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, zaś wyzwolone tereny stanowią około 42,5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Takie dane przekazywał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przed końcem ubiegłego roku.

Najnowsze mapy, na których zaznaczono tereny aktualnie okupowane przez najeźdźcę opublikowała amerykańska grupa badawcza Institute for the Study of War.

Przypomnijmy, że konflikt rozpoczął się w 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym oraz wspierała separatystów w Donbasie. W lutym 2022 r. doszło do pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, co Polacy sądzą o realnych szansach Ukrainy na odzyskanie wszystkich terenów zajętych przez Rosję od 2014 roku, w tym Krymu.

Wyniki wyraźnie wskazują na sceptycyzm większości respondentów. Pewne różnice widać natomiast między grupami wyborców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraina w sojuszach. "Perspektywa wejścia Ukrainy bardzo daleka"

Czy Ukraina odzyska tereny zajęte przez Rosję? Polacy sceptyczni

Tylko 0,6 proc. respondentów uważa, że Ukraina zdecydowanie ma szanse na odzyskanie wszystkich utraconych terenów, a 11,4 proc. twierdzi, że "raczej tak". Tymczasem aż 45,2 proc. badanych ocenia, że "raczej nie" ma takich szans, a 41,5 proc. jest przekonanych, że Ukraina zdecydowanie nie odzyska wszystkich zajętych terenów.

1,3 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Wyniki te wyraźnie pokazują, że dominująca część Polaków nie wierzy w pełne zwycięstwo terytorialne Ukrainy.

© WP

Co piąty wyborca koalicji rządzącej widzi szansę

Wśród wyborców koalicji rządzącej 1 proc. respondentów jest zdecydowanie przekonanych, że Ukraina ma realne szanse na odzyskanie swoich ziem, ale mniej więcej co piąty - bo 22 proc. - ocenia, że raczej jest to możliwe.

Jednak większa część tej grupy jest sceptyczna - 40 proc. uważa, że raczej nie jest to możliwe, a 36 proc. jest zdania, że zdecydowanie nie.

Zwolennicy opozycji i niezdecydowani optymistami nie są

W grupie wyborców opozycji nie znaleziono ani jednego respondenta, który wierzyłby w zdecydowaną możliwość odzyskania wszystkich terenów przez Ukrainę. Żaden z badanych nie wybrał bowiem odpowiedzi "zdecydowanie tak" ani "raczej tak". Tymczasem 57 proc. wyborców opozycji uważa, że Ukraina raczej nie ma szans na odzyskanie swoich ziem, a 41 proc. twierdzi, że zdecydowanie nie jest to możliwe. 2 proc. osób z tej grupy nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

Interaktywna internetowa mapa działań wojennych na Ukrainie. Dane z 11.01.2025 r.
Interaktywna internetowa mapa działań wojennych na Ukrainie. Dane z 11.01.2025 r.© Deep State Map

Podobnie rozłożyły się głosy w przypadku pozostałych badanych, a także tych, którzy nie identyfikują się z żadną partią polityczną, bądź określają siebie, jako "niezdecydowani".

59 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie", a 34 proc. - "raczej nie". Zaledwie 3 proc. ankietowanych z tej grupy określiło, że raczej jest realna szansa na to, by Ukraina odzyskała swoje ziemie.

Jak widać, wyniki sondażu wskazują na dominujący sceptycyzm Polaków wobec szans Ukrainy na pełne odzyskanie swoich terytoriów. Optymistyczne opinie są rzadkością, a pesymizm przeważa zwłaszcza wśród wyborców opozycji i osób niezwiązanych z żadnym z głównych obozów politycznych. Wyborcy koalicji rządzącej wykazują nieco większy optymizm, choć również i w tej grupie przeważają negatywne oceny.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 20-22 grudnia 2024 r., metodą CATI&CAWI, na grupie tysiąca respondentów.

Źródło: BBC/ISW/WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie