Trwa ładowanie...

Czy Polacy chcą przyjmować uchodźców? Sondaż nie pozostawia złudzeń

Polacy nie chcą przyjmowania uchodźców - wynika z sondażu IBRIS. To pierwsze tego badanie po ogłoszeniu przez prezydenta propozycji, aby zapytać o tę kwestię Polaków w ewentualnym referendum.

Czy Polacy chcą przyjmować uchodźców? Sondaż nie pozostawia złudzeńŹródło: PAP/EPA
d2of7zl
d2of7zl

IBRIS zapytał Polaków o ewentualne referendum ws. uchodźców. Większość badanych (53,7 proc. proc. badanych) odpowiedziała, że gdyby miało ono miejsce, to poszłaby do urn. Na głosowanie nie udałoby się 46 proc. ankietowanych.

Instytut zadał Polakom następujące pytanie: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców w ramach systemu relokacji Unii Europejskiej?". Ci okazali się zdecydowanie niechętni. Ponad 60 proc. odpowiedziało: "nie", za było tylko 36,6 proc. badanych.

To pierwsze tego typu badanie związane z pomysłem prezydenta Andrzeja Dudy, aby wraz z wyborami parlamentarnymi w 2019 r. przeprowadzić referendum na temat przyjmowania uchodźców.

Porównując, wcześniej w podobnej ankiecie w marcu 2016 roku przeciwko przyjmowaniu uchodźców było 70 proc. respondentów. Przyjmować chciał ich tylko co czwarty badany.

d2of7zl

Unia chce karać Polskę

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje.

"Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski, Czech i Węgier. Powodem jest niewywiązywanie się tych państw z obowiązków ciążących na nich (...) w sprawie relokacji" - poinformowała w środę KE w oficjalnym komunikacie.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d2of7zl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2of7zl
Więcej tematów