Trwa ładowanie...
d3jt7gr

Czy Polacy chcą przyjmować uchodźców? Sondaż nie pozostawia złudzeń

Polacy nie chcą przyjmowania uchodźców - wynika z sondażu IBRIS. To pierwsze tego badanie po ogłoszeniu przez prezydenta propozycji, aby zapytać o tę kwestię Polaków w ewentualnym referendum.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Imigranci z Syrii
Imigranci z Syrii (PAP/EPA)
d3jt7gr

IBRIS zapytał Polaków o ewentualne referendum ws. uchodźców. Większość badanych (53,7 proc. proc. badanych) odpowiedziała, że gdyby miało ono miejsce, to poszłaby do urn. Na głosowanie nie udałoby się 46 proc. ankietowanych.

Instytut zadał Polakom następujące pytanie: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców w ramach systemu relokacji Unii Europejskiej?". Ci okazali się zdecydowanie niechętni. Ponad 60 proc. odpowiedziało: "nie", za było tylko 36,6 proc. badanych.

To pierwsze tego typu badanie związane z pomysłem prezydenta Andrzeja Dudy, aby wraz z wyborami parlamentarnymi w 2019 r. przeprowadzić referendum na temat przyjmowania uchodźców.

d3jt7gr

Porównując, wcześniej w podobnej ankiecie w marcu 2016 roku przeciwko przyjmowaniu uchodźców było 70 proc. respondentów. Przyjmować chciał ich tylko co czwarty badany.

Unia chce karać Polskę

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje.

"Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski, Czech i Węgier. Powodem jest niewywiązywanie się tych państw z obowiązków ciążących na nich (...) w sprawie relokacji" - poinformowała w środę KE w oficjalnym komunikacie.

Źródło: "Rzeczpospolita"

d3jt7gr

Podziel się opinią

Share
d3jt7gr
d3jt7gr
Więcej tematów