Trwa ładowanie...
d2ordct

Czy czeka nas oziębienie klimatu?

Gdy w dużej części świata utrzymuje się mróz i śnieg, niektórzy zastanawiają się, czy to nie przejaw nadchodzącego oziębienia się klimatu. "Dziennik Polski" zapytał eksperta, czy mamy się czego obawiać.

d2ordct
d2ordct

Prof. Janina Trepińska z Zakładu Klimatologii UJ tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Polskim", że w trwających kilka miliardów lat dziejach Ziemi okresy ciepłe przeplatane są zimnymi. - Mniej więcej od końca XVI wieku do drugiej połowy XIX stulecia w Europie, w tym w Polsce, panowała tzw. mała epoka lodowcowa. Z opisów wiemy, że np. na Bałtyku była tak trwała pokrywa lodowa, iż budowano na niej karczmy - mówi prof. Trepińska.

Chociaż klimatolodzy przyznają, że zimy od ponad stu lat są coraz cieplejsze, to dodają, że i tak nieuchronnie zbliża się kolejne zlodowacenie. "Dziennik Polski" przytacza opinię sławnego rosyjskiego klimatologa prof. Michała Budyko, który dowodził nawet, że nowe zlodowacenie będzie całkowite - obejmie całą Ziemię, a oceany zamarzną aż do dna. Zginie całe życie i nigdy już nie nastąpi powrót do fazy ciepłej.

Co na to profesor Trepińska? Jej zdaniem nie można wykluczyć, że prof. Budyko ma rację. - Zasadnicze pytanie brzmi jednak: kiedy owo wielkie zlodowacenie nastąpi? - mówi "Dziennikowi Polskiemu". I tłumaczy, że zarówno okresy zlodowaceń (glacjały), jak i cieplejsze (interglacjały), trwają z reguły po kilkadziesiąt tysięcy lat, a nawet dłużej. - A jeśli tak, to okres cieplejszy, który zaczął się zaledwie około 12 tys. lat temu, szybko nie powinien się zakończyć - uspokaja. W jej ocenie, w perspektywie kilkudziesięciu lat klimat będzie się wciąż ocieplał.

d2ordct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ordct
Więcej tematów