PolskaCzy ateiści nie mają prawa nazywać się Polakami?

Czy ateiści nie mają prawa nazywać się Polakami?

Batalia o krzyże ciągle trwa. Po informacji na temat słów abp. Andrzeja Dzięga, że „Polak jest Polakiem tylko pod znakiem krzyża” na nowo posypały się głosy sprzeciwu oraz poparcia. Wiele osób pyta czy w związku z takimi deklaracjami głów Kościoła katolickiego innowiercy przestają być Polakami. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

Czy ateiści nie mają prawa nazywać się Polakami?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

07.12.2009 | aktual.: 07.12.2009 12:09

Zgodnie z tym, co w czasie homilii na mszy świętej z okazji 18. rocznicy powstania Radia Maryja powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga „tylko pod znakiem krzyża Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Wielu Internautów żywo odpowiedziało na te słowa, komentując kolejny spór w związku z krzyżami.

Kolejna walka o prawo do krzyża

Internauta o nicku Nie pisze na forum, że krzyż jest symbolem, który ma największy wkład w cywilizowanie współczesnego świata. Internauta podkreśla, że bez względu na wyznawaną wiarę symbol ten ma ogromny wpływ na życie każdego człowieka. „Kto walczy z krzyżem, walczy z wartościami współczesnego świata!” – pisze.

Internautę popiera yes - to cywilizacja krzyża wyznacza obecnie kierunek rozwoju świata – pisze. Tylko czy w związku z tym jedynie pod krzyżem jesteśmy Polakami? „Czy ateiści i innowiercy nie mają prawa mienić się Polakami?” – pyta serek.

Bejka wspomina stare dobre czasy, kiedy to nie wypadało pytać innych o wiarę, bo było to nie na miejscu. „To była osobista sprawa, a niedługo doczekamy się stempli z krzyżem na czole, by odróżnić Polaka od kogoś, kto się za Polaka podszywa” pisze Internautka.

Wszyscy stoją za Polską krzyżem

Internauta podpisujący się nickiem VOR/DME KRT uważa, że krzyż w polskim godle jest równie oczywisty jak to, że jest na nim orzeł. „Krzyż jest tak związany z Polską jak biały orzeł i flaga biało-czerwona. Korzenie Polski tkwią w katolicyzmie” – pisze na forum Internauta.

Nie zgadza się z nim iblis, który pisze, że ojciec mowy polskiej, Mikołaj Rej, był wyznania kalwińskiego. „Jeśli popatrzeć na życiorysy znanych Polaków to na pewno znalazłoby się jeszcze wielu wybitnych innowierców czy zgoła ateistów” – przekonuje iblis. Internauta podkreśla, że nie należy przypisywać wszystkiego katolicyzmowi i katolikom, bo na historię naszego kraju i jego rozwój pracowali najróżniejsi Polacy.

Dajcie pokój krzyżowi, bo nie w tym tkwi sedno problemu – apeluje do innych użytkowników forum RT. Internauta zwraca uwagę na nauki Kościoła katolickiego i proponuje by główny wątek debaty nad krzyżami przenieść na sprawę miłosierdzia bliźniego. ”Najważniejsze to by w swoim życiu starać się naśladować Zbawiciela i nosić Jezusa Chrystusa w sercu”.

Krzyż jest zbrukany krwią

Krzyż to krew – piszą na forum niektórzy Internauci. Nie zgadzają się oni na wykorzystanie katolickiego symbolu w naszym godle, bo godzi to w ich osobiste przekonania. Do takich osób należy Anty, który nie chciałby żyć w państwie kościelnym i nie zgadza się na to, by ktoś narzucał mu wiarę. „Na razie konstytucja naszego kraju zezwala na wolność wyznania”. Internauta pisze, że nie narzuca swoich poglądów innym i chciałbym by inni czynili tak samo względem innych osób.

„A wyprawy krzyżowe, tumulty, rzezie i inne katolickie wynalazki” pyta na forum rock. Taką opinię podziela również stary49, dla którego krzyż od zawsze przypomina zacofanie cywilizacyjne i krwawe wojny. Ilozof~ z kolei dziwi się pomysłom, by wpisać krzyż w polską flagę, skoro nawet watykańska jest bez krzyża.

„My nie chcemy krzyża! Po cholerę pchacie się z tym krzyżem nam na głowę?” – pyta w swojej opinii Internauta o nicku Polacy. Popiera go RT, który pisze by w przypadku krzyży nie stosować zasady Kalego. „Niech nikt nie narzuca symboliki innym w miejscach do tego nie przeznaczonych. Nie tylko chrześcijanie, ale również wyznawcy innych religii mają prawo do demokracji” – pisze RT. E=MC2 pisze, że sednem całej sprawy jest wpływ Kościoła katolickiego na sprawy państwa polskiego.

„A co byście powiedzieli, gdyby jakiś ateista powiedział, że tylko ateiści są Polakami?” – pyta ateista w odpowiedzi na słowa arcybiskupa. Czy aby na pewno Polak jest Polakiem tylko pod krzyżem? Bo jednak spora część Polaków jest innych, niż katolickie wyznań. Czy w związku z batalią o krzyże przestaną oni być obywatelami naszego państwa? A może warto zapytać za prof. Magdaleną Środą czy skoro Polak to katolik, to nie-katolik nie jest już Polakiem?

Sylwia Mróz, Wirtualna Polska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (684)