Trwa ładowanie...
d34k0xp

Czeskie media: PiS chciało umieścić "swojego człowieka" w gabinecie komisarz Jourovej

Jak informuje portal czeskiej rozgłośni publicznej, w rozmowie z premierem Andrejem Babiszem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki prosił o pośrednictwo w rozmowach z Verą Jourovą. W zamian za wsparcie naszego kraju polski premier oferował Czechom stanowisko w gabinecie komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova
Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova (East News)
d34k0xp

Jourova pełni funkcję wiceprzewodniczącej KE Jest odpowiedzialna za wartości i przejrzystość. Odpowiada m.in. za trwające od 2016 r. postępowanie w sprawie łamania praworządności w Polsce. Według informacji czeskiego radia rząd PiS chciał mieć wpływ na to, co robi Jourova, a przede wszystkim chciał wiedzieć, co komisarz zamierza zrobić w sprawie sporu o praworządność. Aby zbliżyć się do Jourovej polski premier miał wykorzystać dobre relacje z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.

Babisz miał jednak powiedzieć Morawieckiemu, że w gabinecie Jourovej pracuje już Polak. Jest nim Wojciech Talko, który od trzech lat jest jej doradcą i zajmuje się m.in. komunikacją. Na argument Babisza Morawiecki miał wskazać, że Talko nie jest "nasz", czyli nie jest związany z Prawem i Sprawiedliwością i nie informuje rządu o poczynaniach komisarz.

d34k0xp

Czeski premier ostatecznie miał przystać na propozycję swojego polskiego odpowiednika i skontaktował się z Jourovą. Wiceprzewodnicząca KE odparła jednak, że Talko cieszy się jej pełnym zaufaniem i nie zastąpi go innym polskim pracownikiem. Jourova dementuje informacje rozgłośni, którą radio miało potwierdzić w trzech niezależnych źródłach.

- Nie zauważyłam żadnych takich interwencji ze strony premiera . Oczywiście kilkakrotnie rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce i na Węgrzech, ale to zawsze działo się z mojej inicjatywy. Wiem bowiem, że jest to ważny i delikatny program dla Grupy Wyszehradzkiej - zapewniła.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d34k0xp

Zobacz też: Sędziowie protestują. "To jest PiS-owi na rękę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d34k0xp

d34k0xp
d34k0xp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów