Czekają w niepewności. Strategia Tuska wobec przyszłych ministrów
Przyszli koalicjanci niemal dopięli negocjacje w sprawie podziału resortów. W ostatniej turze Lewica dostała ministerstwo nauki, które zostanie oddzielone od edukacji, a Trzecia Droga ma obsadzić ministerstwa odpowiedzialne za unijne środki. Choć nieoficjalnie znamy prawie wszystkie nazwiska kandydatów na ministrów, to Donald Tusk wielu wciąż utrzymuje w niepewności.
24.11.2023 17:57
Donald Tusk aż do zaprzysiężenia będzie trzymał wielu kandydatów na ministrów w niepewności. Choć niemal wszystkie nazwiska kandydatów zostały nieoficjalnie podane przez dziennikarzy, to nawet ci, którzy są wymieniani jako pewniacy, nie mogą mieć stuprocentowej pewności powołania. Brak potwierdzeń i oczekiwanie kandydatów to strategia przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
– W trakcie rozmów Tusk zazwyczaj pyta o plan pracy, pomysły. Prowadzi rozmowy tak, jakby rozmawiał z przyszłym ministrem. Na koniec nie daje jednak żadnej gwarancji. Nie składa zapewnień i nie mówi "gratuluję, będziesz ministrem". To sprawia, że ludzie nie wiedzą, jaka jest konkluzja rozmowy. Chwilę później czytają w mediach, że będą ministrami, ale nikt im tego wprost nie powiedział – mówi nam osoba, która zna kulisy negocjacji.
- Jestem w gotowości, ale rzeczywiście nie wiem, jakie będą ostateczne rozstrzygnięcia – mówi nam ważny polityk przymierzany do jednego z kluczowych resortów. – Premierowi się nie odmawia, ale jestem w kropce, bo naprawdę nie wiem, jak to się skończy – dodaje druga osoba typowana na ministra. Nasi rozmówcy nie chcą zdradzać nawet partii, bo obawiają się, że ich wypowiedzi sprawią, że wypadną z gry o ministerialne teki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejne rozmowy Tuska
Według źródeł WP Donald Tusk planuje na najbliższe dni kolejne rozmowy, tym razem z kandydatami do ministerstw z PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę. Giełda nazwisk w sprawie nowych ministrów w rządzie Donalda Tuska ruszyła już ponad miesiąc temu, niemal od razu po ogłoszeniu wyniku wyborów parlamentarnych. Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy od początku próbowali utrzymywać wszystkie uzgodnienia w tajemnicy, ale dziennikarze odkrywali kolejne karty.
W Wirtualnej Polsce już dwa tygodnie po wyborach ujawniliśmy m.in., że to Krzysztof Gawkowski ma być wicepremierem i ministrem cyfryzacji. Z kolei dziennikarze money.pl podali, że Andrzej Domański będzie ministrem finansów. W czwartek informowaliśmy, że przyszli koalicjanci doszli do porozumienia w sprawie ministerstwa edukacji i nauki. Wiadomo, że szansę na zastąpienie Przemysława Czarnka straciła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, bo ministra edukacji wskaże Koalicja Obywatelska. Lewica wskaże za to ministra nauki, bo resorty zostaną oddzielone. Nazwisko nie jest jednak znane.
O tym, że nazwiska wskazywane przez dziennikarzy znacząco pokrywają się z planem nowej większości, mówił sam Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Nie ma w tym przesady, jeśli powiem, że ostateczny kształt, być mojego rządu jako premiera, poznałem z mediów. Wpierw się zaśmiałem, myślę: "wiedzą więcej niż ja". A po kilku godzinach stwierdziłem, że wasza wiedza jest rzeczywiście niezwykle precyzyjna – przyznał lider PO.
Kandydaci na ministrów
W ostatnim czasie niemal pełen skład kandydatów na ministrów pierwsze publikowały "Gazeta Wyborcza" oraz "Fakty" TVN. Źródła WP potwierdzają, że poniższe nazwiska to obecnie najbardziej prawdopodobny skład gabinetu Donalda Tuska.
Donald Tusk, prezes rady ministrów
Władysław Kosiniak-Kamysz, pierwszy wiceprezes rady ministrów, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji
Dariusz Klimczak, minister infrastruktury
Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki
Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii
Barbara Nowacka, minister edukacji
Kandydat Lewicy - minister nauki
Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Marcin Kierwiński - minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak - koordynator ds. służb specjalnych
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk/Katarzyna Kotula- minister rodziny i polityki społecznej
Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko, minister funduszy i polityki regionalnej
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych
Andrzej Domański, minister finansów
Borys Budka, minister aktywów państwowych
Izabela Leszczyna, minister zdrowia
Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi
Adam Bodnar - minister sprawiedliwości
Adam Szłapka - minister ds. Unii Europejskiej
Według Pałacu Prezydenckiego powołania rządu Donalda Tuska można spodziewać się najszybciej po 11 grudnia.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski