ŚwiatCzechy: regulacja stosunków państwo-Kościół

Czechy: regulacja stosunków państwo-Kościół

Przedstawiciele czeskich władz państwowych i
Watykanu osiągnęli we wtorek porozumienie w sprawie tekstu umowy o
statusie Kościoła katolickiego w Czechach. Obie strony oczekują
szybkiego podpisania dokumentu.

28.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Umowa pomiędzy Republiką Czeską a Stolicą Apostolską ma regulować stosunki pomiędzy Państwem a Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim - powiedział rzecznik czeskiego Episkopatu Daniel Herman.

W komisji mieszanej, która przez ostatnie dwa lata podczas czternastu posiedzeń przygotowała tekst dokumentu, władze państwowe reprezentowali przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych, kultury, szkolnictwa, zdrowia, pracy i spraw socjalnych oraz spraw wewnętrznych.

To, co osiągnięto jest stosunkowo małym krokiem na całej drodze (regulacji stosunków Państwo-Kościół) - powiedział stojący na czele delegacji rządowej wiceminister spraw zagranicznych Pavel Voszalik. Dodał, że jak na razie zostały ujednolicone spojrzenia ekspertów na poszczególne kwestie, które przed dwoma laty zostały wpisane w treść przygotowywanej umowy.

Czechy są jednym z ostatnich państw postkomunistycznych, które nie mają umowy z Watykanem dotyczącej statusu Kościoła w państwie. Kościół katolicki podobnie, jak i Kościoły innych wyznań, jest nadal zależny od władz państwowych. Działalność Kościołów finansowana jest z budżetu państwa, a księża od państwa otrzymują pensje.

Czeskie władze państwowe, jak do tej pory nie chcą zgodzić się na zwrot Kościołom majątku, który skonfiskowany został w okresie komunistycznym. Zwrócono jedynie niektóre obiekty sakralne. Kościół katolicki chce zwrotu ponad 2,5 tysiąca budynków oraz tysięcy hektarów gruntów ornych i lasów.(iza)

państwokościółumowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)