Trwa ładowanie...
d1t1h68

Czechy: regulacja stosunków państwo-Kościół

Przedstawiciele czeskich władz państwowych i
Watykanu osiągnęli we wtorek porozumienie w sprawie tekstu umowy o
statusie Kościoła katolickiego w Czechach. Obie strony oczekują
szybkiego podpisania dokumentu.

d1t1h68
d1t1h68

Umowa pomiędzy Republiką Czeską a Stolicą Apostolską ma regulować stosunki pomiędzy Państwem a Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim - powiedział rzecznik czeskiego Episkopatu Daniel Herman.

W komisji mieszanej, która przez ostatnie dwa lata podczas czternastu posiedzeń przygotowała tekst dokumentu, władze państwowe reprezentowali przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych, kultury, szkolnictwa, zdrowia, pracy i spraw socjalnych oraz spraw wewnętrznych.

To, co osiągnięto jest stosunkowo małym krokiem na całej drodze (regulacji stosunków Państwo-Kościół) - powiedział stojący na czele delegacji rządowej wiceminister spraw zagranicznych Pavel Voszalik. Dodał, że jak na razie zostały ujednolicone spojrzenia ekspertów na poszczególne kwestie, które przed dwoma laty zostały wpisane w treść przygotowywanej umowy.

Czechy są jednym z ostatnich państw postkomunistycznych, które nie mają umowy z Watykanem dotyczącej statusu Kościoła w państwie. Kościół katolicki podobnie, jak i Kościoły innych wyznań, jest nadal zależny od władz państwowych. Działalność Kościołów finansowana jest z budżetu państwa, a księża od państwa otrzymują pensje.

Czeskie władze państwowe, jak do tej pory nie chcą zgodzić się na zwrot Kościołom majątku, który skonfiskowany został w okresie komunistycznym. Zwrócono jedynie niektóre obiekty sakralne. Kościół katolicki chce zwrotu ponad 2,5 tysiąca budynków oraz tysięcy hektarów gruntów ornych i lasów.(iza)

d1t1h68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t1h68
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj