Trwa ładowanie...
d2aor2d

Czarne chmury nad Markiem Falentą. Nowe informacje

Warszawski Sąd Okręgowy negatywnie zaopiniował wniosek Marka Falenty o ułaskawienie. Tym samym topnieją szanse skazanego w aferze taśmowej biznesmena na prezydencką łaskę. Postanowienie nie zawiera pisemnego uzasadnienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Falenta został skazany na 2,5 roku więzienia
Marek Falenta został skazany na 2,5 roku więzienia (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d2aor2d

"Sąd Okręgowy w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2019 r. prośby skazanego Marka F. oraz Waldemara F. (to osoba, która także złożyła wniosek w sprawie biznesmena - przyp.red.) o ułaskawienie w sprawie XVIII K 5/16 postanowił na podstawie art. 564 § 2 k.p.k. akta sprawy wraz z opinią negatywną przekazać Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie" - poinformowało "Rzeczpospolitą" biuro prasowe sądu. Za podstawę decyzji wskazano wspomniany artykuł z kodeksu postępowania karnego.

Akta trafią teraz do sądu apelacyjnego, bo ten też orzekał w sprawie Falenty (wyrok utrzymał). Jeżeli podzieli on opinię sądu niższej instancji, to biznesmen straci szanse na ułaskawienie. Przy negatywnych opiniach sądu sprawa nie ma bowiem dalszego biegu.

Zobacz także: Morawiecki mówi o "aferze Neumanna". Jest riposta polityka PO

Obecny wniosek o ułaskawienie biznesmena jest czwartym z kolei - poprzednie starania zakończyły się niepowodzeniem. Jeśli i tym razem poniesie on porażkę, to ostatnią deską ratunku będzie kasacja do Sądu Najwyższego. SN może np. uchylić wyrok i skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia.

d2aor2d

Skazany za aferę taśmową

Przypomnijmy, Marek Falenta został skazany na 2,5 roku więzienia pod koniec 2017 roku. Skazany miał stawić się do odbywania kary 1 lutego, ale tego nie zrobił. Od tego czasu był poszukiwany. Zatrzymano go 5 kwietnia na terenie Hiszpanii.

Prośbę do prezydenta Andrzeja Dudy biznesmen wysłał z więzienia z Walencji, w którym przebywał zanim ściągnięto go do kraju. Twierdził, że obiecano mu ułaskawienie, i zapowiadał, że jeśli go nie otrzyma, to wyjawi zleceniodawców podsłuchów w warszawskich restauracjach.

"Nie zamierzam umierać w samotności. Jeśli nie będę ułaskawiony, ujawnię, kto za mną stał" - pisał Falenta.

Przeczytaj również: Sprawa Marka Falenty. Są wyniki badań psychiatrycznych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2aor2d

Podziel się opinią

Share
d2aor2d
d2aor2d
Więcej tematów