Trwa ładowanie...
drm21hx

Córka polityka PiS została wiceprezesem sądu, mimo miażdżąco negatywnej opinii sędziów

Minister Zbigniew Ziobro powołał na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej córkę posła i wiceministra w rządzie PiS. Anna Szwed-Szczygieł objęła stanowisko, mimo negatywnej opinii sędziów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Córka polityka PiS została wiceprezesem sądu, mimo miażdżąco negatywnej opinii sędziów
(Agencja Gazeta)
drm21hx

Córka Stanisława Szweda – wieloletniego posła PiS i wiceministra resortu rodziny w rządzie Beaty Szydło - w 2016 roku została wysunięta na kandydatkę prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Zgodnie z obowiązującą dotychczas ustawą, minister Ziobro musiał najpierw zasięgnąć opinii sędziów orzekających w tym okręgu.

W październiku ubiegłego roku Szwed-Szczygieł została przedstawiona zgromadzeniu sędziów, jednak zdecydowana większość z nich nie poparła jej kandydatury. Jak podaje portal Oko.press, przeciwko głosowało aż 47 osób, 8 wstrzymało się od głosu, a za było jedynie 11.

Minister mógł wówczas powołać Szwed-Szczygieł tylko za zgodą Krajowej Rady Sądownictwa, jednak nie wystąpił o opinię do KRS. Powołał innego sędziego, który zyskał akceptację i w marcu został prezesem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Nowy prezes sądu, złożył wniosek o powołanie córki prezesa PiS na stanowisko wiceprezesa. Sędziowie w Bielsku-Białej i prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach ponownie wystawili kobiecie negatywną opinię. Mimo to, Zbigniew Ziobro postanowił powołać Annę Szwed-Szczygieł na stanowisko wiceprezesa. Opinie sędziów orzekających są wiążące jedynie w przypadku obsadzania stanowiska prezesa, dlatego powołanie córki polityka PiS było zgodne z procedurami, aczkolwiek zupełnie niezrozumiałe.

Dziennikarze portalu Oko.press zapytali ministra, czy fakt, że Szwed-Szczygieł jest córką polityka PiS miał znaczenie przy nominacji. Zbigniew Ziobro odpowiedział jedynie : "W dokumentach osobowych nie ma informacji dotyczących funkcji sprawowanych przez rodziców."

drm21hx

Podziel się opinią

Share

drm21hx

drm21hx
Więcej tematów