Trwa ładowanie...
d4eimtt

Coraz więcej ataków na muzułmanów w Hiszpanii. Zniszczone meczety

W następstwie zorganizowanych przez radykalnych muzułmanów zamachów w Katalonii na terenie całej Hiszpanii znacznie wzrosła liczba aktów agresji przeciwko wyznawcom islamu - ujawniła hiszpańska policja. W atakach w Barcelonie i nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło 16 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzułmanie w meczecie w Madrycie.
Muzułmanie w meczecie w Madrycie. (Forum, Fot: EFE/Juan Carlos Hidalgo)
d4eimtt

Niemal wszystkich częściach kraju zwiększyła się liczba przypadków aktów wandalizmu w meczetach, sklepach i firmach należących do muzułmanów. Odnotywane są też inne formy agresji. Jedno z najbrutalniejszych zdarzeń miało miejsce w Sagunto koło Walencji, gdzie nieznani sprawcy pobili dwóch marokańskich nastolatków.

Już w dwa dni po zamachu na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, gdzie terrorysta staranował furgonetką przechodniów, do hiszpańskiej policji zaczęły napływać liczne skargi w sprawie aktów nienawiści wobec muzułmanów. Zgłoszenia dotyczyły m.in. ataków na meczety w Sewilli, Grenadzie, Tarragonie, Logrono i podmadryckiej Fuenlabradzie.

Zobacz też: Barcelona oddała hołd ofiarom zamachów

d4eimtt

Według mediów w wielu przypadkach za działaniami przeciwko wspólnotom muzułmańskim stoją działacze ruchu Hogar Social (HS), organizacji powstałej w 2014 roku, która grupuje sympatyków hiszpańskiego neonazizmu.

Do jej celów należy m.in. okupowanie budynków publicznych i przeznaczanie ich dla eksmitowanych ze swoich mieszkań zadłużonych Hiszpanów. Radykalni aktywiści podkreślają, że pomagają tylko białym obywatelom tego kraju.

Protesty przed domami zamachowców

Komentatorzy telewizji TVE24 wskazują, że związek z rosnącą liczbą antyislamskich wystąpień może mieć fakt, iż przywódcą grupy, która dokonała sierpniowych zamachów w Katalonii był imam Abdelbaki As-Satty.

d4eimtt

Już w kilka dni po ustaleniu personaliów imama oraz terrorystów, z których większość mieszkała w katalońskim Ripoll, w mieście tym zorganizowano szereg manifestacji pod domami rodzin zamachowców. Kilka z nich wkrótce zmieniło miejsce zamieszkania.

Zamachy w Barcelonie i Cambrils z 17 i 18 sierpnia przygotowała grupa 12 terrorystów pochodzenia marokańskiego. Pierwotnie planowała ona kilka wybuchów na terenie Barcelony, jednak w efekcie niespodziewanej eksplozji w bazie terrorystów w Alcanar dżihadyści zmienili plany i przeprowadzili dwa zamachy przy użyciu samochodów oraz noży.

d4eimtt

Podziel się opinią

Share
d4eimtt
d4eimtt