Badanie dla WP: zdaniem ankietowanych polskie służby są nieprzygotowane na zamach
Polskie służby nie są przygotowane do walki z terroryzmem. Tak sądzi 52 proc. uczestników badania, które przeprowadzono na zlecenie Wirtualnej Polski w panelu Ariadna. Przekonanych, że w przypadku zagrożenia terrorystycznego polskie służby dałyby sobie radę jest 19 proc. Badanie przeprowadzono już po zamachach w Hiszpanii.
29.08.2017 | aktual.: 29.08.2017 18:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badani nie czują się osobiście zagrożeni zamachem terrorystycznym. 64 proc. ankietowanych wybrało taką właśnie odpowiedź, przy czym 49 proc. dodało "raczej" do negatywnej odpowiedzi na to pytanie. 16 procentom badanych trudno odpowiedzieć. 20 proc. wśród ankietowanych czuje się zagrożonych - wśród nich - 16 proc. wybiera opcję "raczej tak", 4 proc. zdecydowanie czuje zagrożenie zamachem. Optymistami czuje się 78 proc. zwolenników PO (pesymistami - 14 proc.), 67 proc. zwolenników Kukiz'15 (przeciwnego zdania jest 33 proc.), 63 proc. deklarujących poparcie dla PiS (kontra 30 proc. osób czujących zagrożenie) i 53 proc. zwolenników Nowoczesnej (9 proc. sądzi, że zagrożenie istnieje).
Czy Ty osobiście czujesz się zagrożony zamachem terrorystycznym?
Zagrożenie zamachami w Polsce - uważa 49 proc. ankietowanych - pozostało bez zmian. Zwiększyło się zdaniem 19 proc. zaś w opinii 4 proc. zmniejszyło się. Nie podejmuje się oceny (odpowiedź "trudno powiedzieć") 28 proc. badanych.
Jak oceniasz aktualne zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Polsce?
Optymistów w kwestii możliwości polskich służb w reakcji na możliwy zamach terrorystyczny jest więcej po stronie zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz zwolenników ugrupowania Kukiz'15, niż wśród zwolenników PO i Nowoczesnej. 36 proc. osób, popierających partię Jarosława Kaczyńskiego uważa, że polskie służby są przygotowane na zagrożenie terrorystyczne. Wśród zwolenników Kukiz'15 odpowiedziało tak 35 proc. ankietowanych. Wśród zwolenników PO i Nowoczesnej optymistów jest mniej: odpowiednio 12 i 17 proc. Jednak nawet wśród zwolenników PiS i Kukiz'15 więcej jest osób, przekonanych, że służby nie dałyby sobie rady - stwierdziło tak 43 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS i 39 proc. - dla Kukiz'15. Wśród zwolenników PO i Nowoczesnej jest więcej pesymistów. Na pytanie "czy twoim zdaniem polskie służby są przygotowane do walki z terroryzmem" opcję "raczej nie" i "zdecydowanie nie" wybrało odpowiednio 64 i 71 proc.
Wiecej ankietowanych (ogółem 45 proc.) wybiera odpowiedź "zdecydowanie nie" (5 proc.) i "raczej nie" (40 proc.) na pytanie o poczucie zagrożenia zamachami terrorystycznymi. 25 proc. badanych wskazuje odpowiedź "trudno powiedzieć". Zagrożenie czuje "raczej" 27 i "zdecydowanie" - 3 proc. badanych (w sumie - 30 proc.). Wśród zwolenników PO i Nowoczesnej proporcje między osobami sądzącymi, że Polsce grozi zamach i tymi, które są przeciwnego zdania rozkłada się inaczej, niż wśród zwolenników PiS i Kukiz'15. 63 proc. osób, deklarujących poparcie dla PO nie czuje zagrożenia (przeciwnego zdania jest 19 proc.). Wśród popierających Nowoczesną 50 proc. osób nie czuje, a 42 czuje zagrożenie. Wśród osób popierających Kukiz'15 22 procentom wydaje się, że Polsce nie grożą zamachy; 52 proc. potencjalnych wyborców tej partii jest zdania przeciwnego. 45 poroc. osób, popierających PiS uważa, że Polsce nie grożą zamachy, 39 proc. z nich sądzi inaczej.
Jak Ci się wydaje - czy w Polsce grożą zamachy terrorystyczne?
Jednocześnie niedawne zamachy w Hiszpanii negatywnie wpłynęły na poglądy w kwestii przyjmowania islamskich uchodźców z krajów objętych wojną. Taką odpowiedź wybrało 38 proc. ankietowanych. Wśród 61 proc. zwolenników PiS po tych zamachach poglądy na kwestie przyjmowania uchodźców z takich krajów zaostrzyły się, ale dla 29 proc. takich osób zamachy w Hiszpanii stanowiły powód do złagodzenia stanowiska. Wśród zwolenników ugrupowania Kukiz'15 22 proc. zaostrzyło poglądy, zaś 12 proc. deklaruje, że zamachy miały pozytywny wpływ na stosunek do przyjmowania uchodźców z takich krajów. Inaczej zareagowali zwolennicy PO i Nowoczesnej. Wśród pierwszej grupy zamachy miały negatywny wpływ na przyjmowanie uchodźców u 22 proc. popierających PO i wśród 29 proc. zwolenników Nowoczesnej. Aż 60 proc. zwolenników PO i 57 zwolenników Nowoczesnej uważa, że zamachy wpłynęły pozytywnie na ich stosunek do przyjmowania uchodźców z objętych wojną krajów islamskich.
76 proc. badanych deklaruje, że choćby ze słyszenia zna sprawę zamachów, 24 proc. ankietowanych nawet o nich nie słyszało. Najwięcej osób zorientowanych w tej sprawie było wśród osób, którym najbliższa jest Platforma Obywatelska (95 proc.). Nie słyszało o zamachach 5 proc. zwolenników tej partii. Wśród zwolenników PiS o zamachach słyszało 84 proc., zaś nie słyszało - 16 proc. 80 proc. zwolenników Nowoczesnej deklaruje znajomość sprawy, 20 proc. nie słyszało o zamachach w Hiszpanii. Wśród zwolenników Kukiz'15 odpowiedź "tak" wybrało 76 proc., przeciwną - 24 proc. badanych.
Czy znasz choćby ze słyszenia sprawę niedawnych zamachów w Hiszpanii?
Badanie przeprowadzono metodą CAWI dla Wirtualnej Polski w panelu Ariadna w dniach 25-28 sierpnia 2017 roku na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1071). Kwoty dobrane zostały wg. reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.