"Coraz bardziej napięta". Błaszczak o sytuacji na granicy
Minister obrony narodowej skomentował nagranie opublikowane przez MON w mediach społecznościowych. Na krótkim filmie widać grupę osób, które rzucają w gałęziami w znajdujące się na granicy ogrodzenie z drutu kolczastego. "Sytuacja na granicy jest coraz bardziej napięta" - stwierdził Mariusz Błaszczak.
07.11.2021 14:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Z takimi sytuacjami codziennie mierzą się polscy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej. Grupa migrantów – młodych mężczyzn – w obecności co najmniej jednego Białorusina zaatakowała dziś nasze posterunki" - czytamy w tweecie Ministerstwa Obrony Narodowej, do którego załączone zostało nagranie przedstawiające opisane zdarzenie.
Błaszczak: sytuacja coraz bardziej napięta
Do opublikowanego na profilu MON nagrania odniósł się szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Polityk podkreślił, że służba funkcjonariuszy Straży Granicznej i obecnych przy granicy żołnierzy z każdym dniem staje się coraz trudniejsza.
"Sytuacja na granicy jest coraz bardziej napięta. Tego rodzaju sytuacje są teraz niemal codziennością. Wszyscy powinniśmy być wdzięczni naszym żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich służbę" - napisał Mariusz Błaszczak.
Straż graniczna poinformowała w niedzielę, że w ciągu minionej doby doszło do 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 93 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.
Mur ułatwi służbę?
W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał, przygotowaną przez MSWiA, ustawę o budowie muru na granicy między Polską i Białorusią. Szczegóły inwestycji przedstawił w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
- Zapora powstanie na odcinku około 180 km na terenie Podlasia, bo na terenie województwa lubelskiego mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug - poinformował. Mur ma mieć 5,5 metra wysokości i będzie wyposażony w czujniki ruchu, kamery dzienne i noktowizyjne. Dodatkowo rząd otworzy 750 etatów w Straży Granicznej dla funkcjonariuszy, którzy zostaną skierowani do pracy przy tej inwestycji.
Kamiński poinformował również, że budowa zapory ma zostać ukończona do końca pierwszego półrocza przyszłego roku.