Copernicus: Pogodowa klęska nawiedzi Europę. Ceny przyprawią o zawrót głowy
Jak wynika z najnowszego raportu Copernicus, Europa wkrótce odczuje koszty zmian klimatu. Nadchodzą susze, które mają ostro uderzyć w produkcję żywności w tym roku.
20.04.2023 | aktual.: 19.10.2023 08:10
Szósty doroczny raport o stanie klimatu w Europie (ESOTC), opublikowany w czwartek przez Copernicus Climate Change Service (C3S), ujawnia, że małe opady deszczu i wysokie temperatury doprowadziły do suszy na całym kontynencie. Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora C3S, przekazała, że w tym roku prawdopodobnie wpłynie to na produkcję rolną.
Zobacz także
– Ostatnie miesiące były w dużej części cieplejsze i bardziej suche niż zwykle o tej porze, a to ma wpływ na stan wód w glebie w sezonie wegetacyjnym – stwierdziła Burgess.
– Znaczny niedobór wody zaobserwowano w krajach śródziemnomorskich, w szczególności w Hiszpanii. Brak odpowiedniej ilości opadów wiosennych sprawia, że prawdopodobnie późniejszą wiosną i latem dostępność wody w krajach południowej Europy będzie poniżej średniej.
Oznacza to, że wegetacja rozpocznie się z dużymi problemami. Susza panująca na polach uprawnych może ograniczyć ilość plonów, co przełoży się na kolejny wzrost cen w sklepach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące zmiany w naszym klimacie. Analitycy alarmują
– Raport podkreśla niepokojące zmiany w naszym klimacie, w tym najgorętsze lato, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Europie, naznaczone bezprecedensowymi falami upałów morskich na Morzu Śródziemnym i rekordowymi temperaturami na Grenlandii – powiedział Carlo Buontempo, dyrektor C3S.
– Zrozumienie dynamiki klimatu w Europie ma kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz adaptacji i łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu na kontynencie – podkreślił.
Dr Mauro Facchini, szef działu obserwacji Ziemi w Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej w Komisji Europejskiej, określił raport jako "dzwonek alarmowy".
– Kryzys klimatyczny stał się głównym zmartwieniem całego świata. Był to kolejny rekordowy rok pod względem gazów cieplarnianych, ekstremalnych temperatur, pożarów lasów. Naprawdę wkraczamy na niezbadany teren. Nasz klimat się zmienia i musimy współpracować, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych - stwierdził Facchini.