Wielka Brytania. Aresztowania po proteście klimatycznym podczas mistrzostw świata w snookerze

Aktywista klimatyczny z organizacji protestującej przeciwko inwestycjom brytyjskiego rządy w paliwa kopalne zakłócił mistrzostwa świata w snookerze
Aktywista klimatyczny z organizacji protestującej przeciwko inwestycjom brytyjskiego rządy w paliwa kopalne zakłócił mistrzostwa świata w snookerze
Źródło zdjęć: © Twitter

18.04.2023 11:03

Aktywiści Just Stop Oil zakłócili w poniedziałek wieczorną sesję Mistrzostw Świata w Snookerze w Crucible Theatre w mieście Sheffield na brytyjskiej północy. Protest przerwał mecz pomiędzy Robertem Milkinsem a Joe Perrym. Zatrzymany został 30-letni mężczyzna i 50-letnia kobieta.

Klimatyczni działacze starannie zaplanowali protest. Na mistrzostwa snookera przyszli w białych koszulkach z napisami z nazwą swojej organizacji i z hasłami wzywającymi do zmiany polityki paliwowej rządu.

Mężczyzna wskoczył na stół bilardowy i rozsypał pomarańczowy proszek. Kobieta nie zdołała zrealizować podobnego planu. Przed dostaniem się na blat stołu, przy którym potyczkę toczyli Mark Allen i Fan Zhengyi siłą powstrzymał ją belgijski sędzia sportowy Olivier Marteel. Zastosował unieruchamiający chwyt i nie dopuścił do wyrwania się dzielnie walczącej z nim aktywistki.

Wielka Brytania. Aresztowania po proteście klimatycznym podczas mistrzostw świata w snookerze

Przedstawiciele organizacji Just Stop Oil wyjaśnili we wpisie na Twitterze, że żądają od rządu natychmiastowego wstrzymania wszystkich nowych brytyjskich projektów związanych z paliwami kopalnymi. Wezwali też brytyjskie instytucje sportowe do włączenia się w cywilny opór przeciwko "ludobójczej polityce rządu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wiemy, że nowa ropa i gaz zabiją miliony, ale rząd Wielkiej Brytanii udziela licencji na 100+ nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi. Dlaczego zwykli ludzie nie próbowaliby wszystkiego, co w ich mocy, aby to powstrzymać? Dlaczego ich winić za to, że próbują?" - napisali aktywiści w mediach społecznościowych.

Według nadawcy Sky Sports, 30-latek i 52-latka zostali aresztowani. Zaopatrzeni w odkurzacz organizatorzy początkowo podjęli działania, które miały oczyścić zabrudzony pomarańczowym proszkiem stół, ale w końcu uznali, że konieczne będzie wymienienie sukna, więc rozgrywki przeniesiono na wtorek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (48)
Zobacz także