Co zrobić z górą komórek?
Każdego roku sprzedaje się w Stanach
Zjednoczonych ponad 80 milionów telefonów komórkowych i problem
zużytych aparatów, potencjalnie toksycznych, zaczyna dręczyć
producentów, którzy zainaugurowali kampanię mającą na celu
zachęcenie do oddawania starych aparatów.
23.10.2003 | aktual.: 23.10.2003 07:20
Telefon komórkowy należy do wyrobów najszybciej wychodzących z mody. Użytkownicy wymieniają go na nowy model co osiemnaście miesięcy - wynika ze statystyk Amerykańskiego Stowarzyszenia Telekomunikacji Komórkowej i Internetu (CTIA).
W związku z tym "zasoby zużytego sprzętu ciągle rosną i środowisko zawodowe doszło do wniosku, że nadszedł już czas, by zwrócić uwagę opinii publicznej na sposoby postępowania z nim" - stwierdzili przedstawiciele środowiska zawodowego w Las Vegas, prezentując inicjatywę popartą przez takich producentów jak Nokia i Motorola oraz takich operatorów jak ATT Wireless, Verizon i Sprint.
Chociaż waży zaledwie kilkadziesiąt gramów, telefon przenośny zawiera substancje toksyczne - baterię litową, ołów i kadm. Wyrzucony do środowiska naturalnego lub na wysypisko śmieci może więc zanieczyszczać glebę lub wodę.
Zgodnie z opracowanym programem, operatorzy będą przyjmować telefony komórkowe, niezależnie od ich marki, przyniesione przez użytkowników. Aparaty zostaną bądź oddane do złomowania, bądź oddane instytucjom charytatywnym. Po przeprogramowaniu, aparaty takie będą przekazywane w darze i będą służyć do kontaktowania się ze służbami alarmowymi lub mogą być używane przez napastowane kobiety do wzywania pomocy.