Trwa ładowanie...

Co zrobią Polacy, jeśli Rosja zaatakuje? Są wyniki badania

Ponad 50 proc. Polaków jest zdania, że istnieje realna możliwość zbrojnego ataku Rosji na państwa NATO w ciągu najbliższych 3-8 lat. W sytuacji hipotetycznej inwazji na Polskę, mniej niż połowa respondentów zadeklarowała gotowość do wsparcia obrony kraju na różne sposoby.

Polacy nie chcą bronić Polski? Szokujące deklaracjePolacy nie chcą bronić Polski? Szokujące deklaracjeŹródło: East News, fot: Stanislaw Bielski/REPORTER
da3s8rz
da3s8rz

Poziom przekonania wśród Polaków, że zbrojny atak Rosji na państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego jest możliwy w porównaniu z marcem wzrósł o dwa punkty procentowe. Za nieprawdopodobny taki scenariusz uważa 32 proc. badanych.

W kontekście ewentualnej inwazji Rosji na Polskę, badani byli podzieleni co do swojego potencjalnego zaangażowania. Zaledwie 44 proc. respondentów zadeklarowało, że w jakiś sposób wspierałoby obronę kraju, czy to poprzez bezpośredni udział w walkach (tylko 14 proc.), czy też przez wsparcie na tyłach frontu, np. poprzez udział w akcjach pomocowych (30 proc.).

Co czwarty ankietowany stwierdził, że starałby się żyć mniej więcej tak jak dotychczas, a co piąty, że wyjechałby w bezpieczne miejsce w kraju (4 proc.) lub za granicę (16 proc.). Co dziesiąty badany nie był w stanie jednoznacznie określić swojej reakcji.

Czy przygotowujemy się do wojny?

CBOS zapytał również respondentów, czy podejmują jakiekolwiek działania w celu przygotowania się na ewentualny atak Rosji. Większość (62 proc.) stwierdziła, że nie podejmuje żadnych działań. Co piąty badany (18 proc.) wymienił jeden sposób przygotowywania się na wojnę, a co dziewiąty (11 proc.) – dwa.

da3s8rz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Moment zderzenia dwóch rowerzystów. Groźne nagranie z wypadku w Białymstoku

Najczęściej wskazywanymi formami przygotowania były sprawdzanie zaleceń dotyczących postępowania w przypadku wybuchu wojny (19 proc.) oraz ustalanie, gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania znajdują się schrony (18 proc.). Co dziewiąty respondent deklarował, że gromadzi gotówkę (11 proc.), a co czternasty, że uczestniczył w szkoleniu wojskowym (7 proc.) lub robi zapasy wody, żywności, leków i innych rzeczy pierwszej potrzeby (7 proc).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 8 do 18 kwietnia 2024 roku na próbie liczącej 1079 osób (w tym: 63,8 proc. metodą CAPI, 22,9 proc. – CATI i 13,3 proc. – CAWI).

da3s8rz

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
da3s8rz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
da3s8rz
Więcej tematów