Syria
Brutalność reżimu spowodowała, że odwróciła się od niego nawet część wojskowych, która przeszła na stronę opozycji. Wkrótce powstała Wolna Armia Syryjska, skupiająca zbrojne grupy walczące z siłami Asada. Długo była ona postrzegana jako najsilniejszy oponent reżimu, ale z czasem w siłę rośli islamscy ekstremiści. Tymczasem Zachód, nauczony przykładem z Libii, był niechętny otwartej interwencji przeciwko Asadowi. Nie doszło do niej nawet po tym, jak w sierpniu 2013 r. w Syrii użyto broni chemicznej, o co Zachód oskarżył właśnie reżim.
Latem 2014 r. świat usłyszał o Państwie Islamskim, sunnickich radykałach, którzy szybko opanowali znaczne połacie Iraku, a już wcześniej zdobyli kontrolę nad terenami w Syrii. Dopiero ten wróg sprawił, że USA i sojusznicy z krajów arabskich zdecydowali się na naloty na cele dżihadystów w Syrii. A ostatnio amerykański sekretarz stanu John Kerry stwierdził nawet, że USA powinny negocjować z Asadem.
Na zdjęciu: syryjskie dzieci odtwarzają scenkę, którą - jak twierdzą - widziały na wideo Państwa Islamskiego, 5 marca 2015 r.