Co z immunitetem Jarosława Kaczyńskiego? Jest decyzja Sejmu

Sejm zdecydował o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego w związku z oskarżeniem go o pobicie aktywisty Zbigniewa Komosy. Posłowie nie zgodzili się natomiast, by odpowiadał za niszczenie wieńca podczas miesięcznic smoleńskich.

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński
Źródło zdjęć: © PAP | Rafa� Guz
Katarzyna Bogdańska

W pierwszym głosowaniu, dotyczącym wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Kaczyńskiego w związku z oskarżeniem go o pobicie aktywisty, wzięło udział 447 posłów. Za uchyleniem immunitetu było 241 posłów, "przeciw" - 206, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za uchyleniem immunitetu głosowali wszyscy obecni na sali posłowie KO, Polski 2050 - TD, PSL - TD, Lewicy, partii Razem oraz 1 poseł niezrzeszony.

Przeciwko uchyleniu immunitetu głosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS (łącznie z Kaczyńskim), Konfederacji oraz posłowie z koła Republikanie.

- Stwierdzam, że Sejm bezwzględną większością głosów podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jarosława Kaczyńskiego za czyn określony we wniosku z dnia 10 października 2024 roku, przedłożonym przez oskarżyciela prywatnego Zbigniewa Komosę - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia po głosowaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sroka powinna stać na czele komisji? Poseł Polski 2050: trochę wątpliwe

W drugim głosowaniu, dotyczącym niszczenia wieńca składanego przez aktywistę Zbigniewa Komosę przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie, posłowie zagłosowali przeciwko uchyleniu immunitetu prezesowi PiS.

W głosowaniu tym wzięło udział 446 posłów. "Za" było 177 posłów, "przeciw" 268. Jeden poseł wstrzymał się od głosowania. Był to Jarosław Kaczyński.

Za uchyleniem immunitetu w tej sprawie głosowali wszyscy obecni na sali posłowie KO, jeden poseł Polska 2050 - TD (Tomasz Zimoch), wszyscy posłowie Lewicy oraz poseł niezrzeszony.

Przeciwko głosowali posłowie PiS, 27 posłów Polska 2050 - TD, wszyscy obecni na sali posłowie PSL - TD, posłowie Konfederacji, partii Razem oraz Republikanie.

Posłowie podobną większością głosów nie zgodzili się także na uchylenie immunitetu posłom Anicie Czerwińskiej i Markowi Suskiemu.

O uchylenie immunitetu posłom PiS wnioskował komendant główny policji, zarzucając im popełnienie wykroczeń, co oznacza, że groziły im mandaty. Chodzi o zniszczenie przez posłów PiS wieńca, który w Warszawie podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej składał aktywista Zbigniew Komosa.

Poza jego zniszczeniem posłowie Czerwińska i Suski mieli także odpowiedzieć za kradzież tabliczki z napisem, która była przymocowana do wieńca.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (600)