Co z aresztem dla Czarneckiego? Zaskakujący ruch sądu
Sąd Okręgowy w Warszawie w ostatniej chwili odwołał posiedzenie ws. aresztu tymczasowego dla Leszka Czarneckiego - dowiedziało się RMF FM. Powodem jest wniosek sędziego referenta, który poprosił o wyłączenie go ze sprawy.
Warszawska prokuratura od dwóch lat nie może przesłuchać Leszka Czarneckiego i postawić mu zarzutów ws. afery GetBack. Biznesmen tłumaczył się problemami zdrowotnymi i niemożnością podróżowania. Miał zwolnienia lekarskie.
We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie miał rozpatrzyć wniosek o areszt tymczasowy, jednak ostatecznie posiedzenie zostało odwołane. "19 maja 2023 roku sędzia referent złożył wniosek o wyłączenie od orzekania w sprawie wniosku Prokuratury Regionalnej o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz." - poinformowała w rozmowie z RMF FM Mirosława Chyr, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie.
Jak wyjaśniła, żona jednego z obrońców Leszka Czarneckiego jest pełnomocnikiem procesowym sędziego referenta w postępowaniu toczącym się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Rosjanie w kropce. "Dyktator się radykalizuje"
- Sędzia referent oświadczył, że nie mógł złożyć wniosku o wyłączenie niezwłocznie po wpłynięciu do sądu wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania, jeszcze przed wyznaczeniem posiedzenia, ponieważ wniosek prokuratora wskazywał na reprezentowanie podejrzanego przez jednego obrońcę adw. Romana Giertycha - wskazała Mirosława Chyr.
Sprawa Leszka Czarneckiego. Nowy wniosek prokuratury
Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne zdobyły dowody na to, że przez półtora roku Leszek Czarnecki odbył dziesięć podróży, także do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie nie stawił się na dziewięć przesłuchań.
Jak podała wcześniej "Rzeczpospolita", to nowy argument w sprawie o jego aresztowanie, o co wnioskuje prokuratura. We wtorek wnioskiem śledczych zajmie się sąd.
Prokuratura chce, by Czarnecki został aresztowany na trzy miesiące. Śledczy chcą go oskarżyć o oszustwa na szkodę 1140 klientów Idea Banku, którzy naciągnięci na obligacje GetBacku stracili 227 mln zł. Chcą go również oskarżyć o działanie na szkodę banku oraz próbę ucieczki z dobytkiem.
Leszek Czarnecki jest właścicielem nieruchomości w Stanach Zjednoczonych oraz w Monako. Zwolnienia lekarskie wystawiali mu lekarze z zagranicy.
Czytaj także:
Źródło: RMF FM, "Rzeczpospolita"