Co prezydent sądzi o billboardach PiS? Tyszka: nie wyglądał na zadowolonego
Jak kampanię Polskiej Fundacji Narodowej ws. reformy sądownictwa ocenia Andrzej Duda? - Nie odniosłem wrażenia, że prezydentowi podoba się ta kampania - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15. Ujawnił, że podczas spotkania ws. projektów ustaw prezydenta mowa była też o działaniach PFN.
Zdaniem Tyszki prezydent nie jest zwolennikiem działań prowadzonych przez fundację. Tyszka w rozmowie z Polsat News dodał, że przedstawiciele Kukiz'15 zaprezentowali swoje negatywną ocenę kampanii PFN.
- Mnie te walki frakcyjne wewnątrz PiS niewiele interesują. Chcemy gruntownej zmiany w sądownictwie. Powiedzieliśmy prezydentowi, że dwie zawetowane przez niego ustawy to nie była próba reformy, ale skok na kompetencje przez ministra sprawiedliwości - mówił Tyszka o rozmowach z Andrzejem Dudą.
Zobacz też: Polska Fundacja Narodowa: kto wydaje nasze pieniądze?
- Cieszymy się, że koncepcja sędziów pokoju znalazł wstępną akceptację prezydenta - dodał wicemarszałek Sejmu, zaznaczając, że pozytywnie na ten temat wypowiadali się przedstawiciele środowisk sędziowskich, resortu sprawiedliwości a także politycy PO.
Tyszka stwierdził, że to prezydent "ma silną legitymację, bo wybrał go naród, a nie minister sprawiedliwości". - Dlatego to do prezydenta powinny należeć kompetencje np. ws. Sądu Najwyższego - mówił przedstawiciel Kukiz'15.
Pytany o stanowisko Ryszarda Petru z Nowoczesnej, który skrytykował konsultacje prezydenckie, Tyszka stwierdził, że na rozmowy nigdy nie jest za wcześnie. - Ryszard Petru średnio zna się na tworzeniu prawa. Konsultacje powinny być przeprowadzane jak najwcześniej - powiedział.
Odniósł się również do pobytu Pawła Kukiza w szpitalu - Zaniedbał się zdrowotnie. Bardzo intensywnie pracuje - polityka plus charytatywne koncerty muzyczne swoje robią. Będzie dobrze - powiedział Tyszka, pytany o stan zdrowia Kukiza.
Spotkania z klubami
Prezydent spotkał się w środę z przedstawicielami wszystkich klubów ws. ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. 24 lipca Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.
Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.
Reforma sądownictwa była też jednym z tematów ubiegłotygodniowego spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.