Trwa ładowanie...

Łapiński o spotkaniach klubów z prezydentem: dobre, merytoryczne rozmowy

Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych podkreślali potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po zakończeniu spotkań Andrzeja Dudy ws. projektów o KRS i SN.

Share
Łapiński o spotkaniach klubów z prezydentem: dobre, merytoryczne rozmowyŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d2c33gi

"Cel został spełniony"

- To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cel prezydenta, czyli wysłuchanie postulatów klubów parlamentarnych, został spełniony. Być może któreś z tych postulatów zostaną uwzględnione przez prezydenta. Teraz jest czas, żeby prezydenccy prawnicy je rozważyli - powiedział Krzysztof Łapiński.

- Być może okaże się tak, że część postulatów jest już w ustawach prezydenta - podkreślił.

Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Rzecznik prezydenta zaznaczył, że wszystkie kluby mówiły o tym, "że wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy". Podziękował też przedstawicielom klubów parlamentarnych za udział w środowych konsultacjach.

"Ten termin wielce prawdoposobny"

Łapiński pytany, czy Andrzej Duda planuje w najbliższym czasie kolejne konsultacje dot. projektów ustaw, odpowiedział, że w środę prezydent udaje się na szczyt Arraiolos na Maltę, w niedzielę przebywa na dożynkach w Spale, a w przyszłym tygodniu będzie uczestniczył w sesji ONZ w Nowym Jorku.

d2c33gi

- Natomiast, kiedy projekty będą już gotowe, upublicznione, to nie zamykamy się na kwestie dyskusji i też będzie dyskusja publiczna - zapowiedział.

Łapiński zapytany, czy prezydent przedstawi gotowe projekty 25 września odpowiedział, że 24 lipca, kiedy prezydent zawetował ustawy o SN i KRS zapowiedział stworzenie dwóch projektów ustaw w terminie dwóch miesięcy.

- Dwa miesiące mijają 24 września, to jest niedziela, więc następnym dniem, który nie jest dniem wolnym od pracy, jest 25 września i ten termin jest wielce prawdopodobny - podkreślił rzecznik prezydenta.

Dopytywany, czy 25 września projekty zostaną złożone w Sejmie, czy trafią jeszcze do konsultacji, odpowiedział, że prezydent zapowiedział, iż "przedstawi" te projekty.

d2c33gi

- Tym sformułowaniem prezydent nie zamknął sobie drogi, żeby przedstawić najpierw opinii publicznej, a potem dopiero złożyć do Sejmu, ale też nie zamknął sobie tej drogi, żeby przedstawiając, je złożyć je od razu do Sejmu - powiedział Łapiński. - Jak będzie decyzja podjęta, w jakim trybie jest to zgłaszane, to państwa poinformujemy - dodał.

"Ostatnia prosta"

Łapiński pytany, na jak zaawansowanym etapie są obecnie prace nad projektami, odpowiedział, że "jest to ostatnia prosta". - Prezydent też mówił to przedstawicielom klubów i nie ukrywał, że w niektórych kwestiach ma przygotowane dwie alternatywne wersje i jeszcze nie podjął decyzji, którą przyjmie - zaznaczył.

- Z jednej strony te prace są bardzo zaawansowane, na ukończeniu, natomiast w kilku kwestiach są dwie opinie, czy dwa alternatywne zapisy, i prezydent jest jeszcze przed decyzją, który zapis znajdzie się w ustawach - dodał rzecznik prezydenta.

d2c33gi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c33gi
Więcej tematów