Kukiz'15 po spotkaniu z prezydentem: Jest jeden czynnik, który psuje tę debatę

Prezydent powiedział, że podtrzymuje naszą poprawkę wyboru KRS-u przez Sejm większością 3/5 głosów, a nie zwykłą - mówił po spotkaniu z Andrzejem Dudą wicemarszałek Sejmu, poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy Kukiz`15 - wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz posłowie Jerzy Jachnik, Tomasz Rzymkowski oraz Grzegorz Długi opuszczają Pałac Prezydencki
Politycy Kukiz`15 - wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oraz posłowie Jerzy Jachnik, Tomasz Rzymkowski oraz Grzegorz Długi opuszczają Pałac Prezydencki (PAP, Fot: Marcin Obara)
WP

"Jeden czynnik, który psuje tę debatę"

W spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyli z klubu Kukiz'15 poza Stanisławem Tyszką, także posłowie Tomasz Rzymkowski, Grzegorz Długi i Jerzy Jachnik.

WP

- Rozmawialiśmy o tym, jakie będą mechanizmy zabezpieczające. Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób przez prezydenta, co my jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację prezydenta - powiedział po spotkaniu Stanisław Tyszka.

Podkreślił, że Kukiz'15 zależy na tym, żeby debata w sprawie projektów ustaw o KRS i SN była merytoryczna i spokojna. - Wskazaliśmy na jeden czynnik, który psuje tę debatę, czyli kampanię Polskiej Fundacji Narodowej, która według nas jest nieakceptowalnym nadużyciem władzy - zaznaczył.

Z kolei Długi poinformował, że drugą ważną kwestią omawianą podczas rozmowy z prezydentem był udział obywateli, którzy wskazywaliby sędziów do KRS. Poseł Kukiz'15 podkreślił, że procesy opracowywania ustaw są wciąż otwarte, a kluby zgłaszają swoje uwagi.

Dwa weta prezydenta

WP

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Uzasadniając weto do ustawy o Sądzie Najwyższym Duda stwierdził m.in., że uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie. W kwestii noweli ustawy o KRS podkreślił, że wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów. Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP