Trwa ładowanie...
d2ger1c

Co mógł wyjaśnić "Baranina"?

Oskarżony o zlecenie zabójstwa Jacka Dębskiego Jeremiasz B., pseudonim Baranina, popełnił samobójstwo w areszcie w Wiedniu. Około 5 rano znaleziono go w celi powieszonego. Na razie nic nie wiadomo o przyczynach. Przedstawiamy krótką historię całej sprawy.

d2ger1c
d2ger1c

Proces Jeremiasza Barańskiego, ps. Baranina rozpoczął się 23 stycznia 2003 roku przed austriackim sądem krajowym w Wiedniu. Baranina, domniemany zleceniodawca zabójstwa byłego ministra sportu Jacka Dębskiego w kwietniu 2001 roku, oficjalnie był wiedeńskim przedsiębiorcą budowlanym. Od 1998 roku miał austriackie obywatelstwo. Był jednak uznawany za rezydenta pruszkowskiej mafii w Austrii. Tamtejsza policja aresztowała go w lipcu 2001 roku.

Prokurator zarzucał też Barańskiemu niewyjaśnione okoliczności uzyskania obywatelstwa austriackiego, podżeganie do zabójstwa, przywłaszczenie 400 tysięcy dolarów, założenie i kierowanie grupą przestępczą oraz próby korumpowania austriackiej policji poprzez swoich ludzi. Gdyby Barański został uznany za winnego, groziła mu kara pozbawienia wolności od 10 do 20 lat, a nawet dożywocie.

Obrońca "Baraniny" twierdził, że akt oskarżenia opiera się na intrydze, zabójstwo Dębskiego miało podłoże polityczne, a oskarżony nie miał z nim nic wspólnego. Barański stwierdził przed sądem, że nie polecił zabić ministra Dębskiego, a pieniądze, które znalazły się na jego koncie otrzymał jako agent służb specjalnych i policji Austrii, Niemiec i Anglii. Barański powiedział podczas przesłuchań, że jego zdaniem zleceniodawcą zabójstwa ministra Dębskiego jest Bolesław K. ps. Bolo, działacz sportowy Olimpii Poznań.

Na procesie w Wiedniu zeznawała Halina G, ps. "Inka", oskarżona w procesie o zabójstwo ministra Dębskiego. Zeznaje ona także na procesie w sprawie zabójstwa byłego ministra, przed sądem w Warszawie. Halina G. jest jedynym świadkiem zabójstwa. Podczas rozprawy w Wiedniu "Inka" powiedziała, że to Barański zlecił zabójstwo ministra Dębskiego i że nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

d2ger1c

Minister Dębski został zastrzelony w nocy 11 kwietnia 2001 roku w Warszawie w pobliżu mostu Poniatowskiego. Wcześniej, wraz z gronem znajomych, wśród których była Halina G., ps. "Inka", przebywał w znajdującej sie w pobliżu restauracji.

W trakcie śledztwa policja ustaliła, że minister Dębski miał zajmować się pośredniczeniem w załatwianiu atrakcyjnych gruntów w stolicy przedsiebiorstwom budowlanym. Na poczet załatwionych spraw miał pobierać od biznesmenów wysokie zaliczki. Spraw nie załatwiał, a pieniędzy nie oddawał, powołując się na znajomości w UOP. Dębski miał jakoby pożyczyć "Baraninie" 1 milion dolarów, a ten zamiast pieniądze zwrócić, postanowił pozbyć się byłego ministra.

26 czerwca 2002 roku Tadeusz M., śląski przestępca podejrzany o zamordowanie Dębskiego popełnił w areszcie samobójstwo. 24 czerwca warszawska prokuratura okręgowa oficjalnie oskarżyła go o zabójstwo. Zabójcę wskazała Halina G.

d2ger1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ger1c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj